Rosjanie na Kubie. Media: nasila się obecność biznesu

Źródło:
PAP
Antyrządowe protesty w kubańskiej Hawanie
Antyrządowe protesty w kubańskiej HawanieReuters
wideo 2/3
Antyrządowe protesty w kubańskiej Hawanie (wideo archiwalne)Reuters

Na Kubie nasila się obecność biznesowa Rosjan - podaje państwowa agencja prasowa Prensa Latina. Inwestycje poczynione przez nich na Kubie w 2023 roku przedstawiciel Kremla określił jako "znaczące".

Na borykającej się z problemami gospodarczymi Kubie nasila się obecność biznesowa Rosjan - podała w poniedziałek państwowa agencja prasowa Prensa Latina, zaznaczając, że od stycznia 2023 roku utworzyli oni na karaibskiej wyspie około 100 spółek.

Jak wynika z cytowanych przez agencję szacunków władz Kuby, tworzone przez Rosjan firmy działają najczęściej w sektorze energetycznym oraz w przemyśle ciężkim i bankowości. Inne branże, w które w 2023 roku zainwestowali Rosjanie, to turystyka, rolnictwo i informatyka.

"Znaczące" rosyjskie inwestycje na Kubie

Prensa Latina podała, że obecny w piątek w Moskwie kubański minister handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych Ricardo Cabrisas otrzymał zapewnienie od wicepremiera Rosji Dmitrija Czernyszenki w sprawie dalszych planów biznesowych Rosjan na wyspie. Inwestycje poczynione przez nich na Kubie w 2023 r. przedstawiciel Kremla określił jako "znaczące".

Czernyszenko zapowiedział w rozmowie z Prensa Latina rychłe uruchomienie przez Moskwę kolejnej linii kredytowej dla Kuby "w celu ustabilizowania dostaw ropy naftowej, produktów petrochemicznych, zboża oraz nawozów".

Nasilająca się na Kubie aktywność gospodarcza Rosjan przypada na jeden z najgorszych kryzysów gospodarczych od zakończenia w 1959 r. rewolucji na wyspie.

W niedzielę w kilku miejscach Kuby doszło do antyrządowych protestów. Największe odbyły się w miastach Santiago de Cuba oraz Bayamo, gdzie mieszkańcy żądali wznowienia dostaw prądu oraz poprawy zaopatrzenia sklepów w żywność. Jak podają niezależne media, podczas obu protestów doszło do zatrzymań.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP