Książę Andrzej traci tytuły wojskowe i patronaty królewskie

Źródło:
Reuters

Książę Andrzej zrezygnował ze wszystkich wojskowych tytułów i królewskich patronatów - oświadczył w czwartek Pałac Buckingham. Źródła Agencji Reutera podają również, że syn brytyjskiej królowej nie będzie posługiwał się już tytułem "Jego Królewska Wysokość".

Decyzja ta zapadła dzień po tym, jak prawnicy 61-letniego członka brytyjskiej rodziny królewskiej nie zdołali przekonać amerykańskiego sędziego do odrzucenia pozwu cywilnego przeciwko Andrzejowi. Książę oskarżany jest przez Virginię Giuffre o molestowanie, kiedy ta miała 17 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Decyzja za zgodą królowej Elżbiety II

"Za zgodą i w porozumieniu z Królową tytuły wojskowe i patronaty królewskie księcia Yorku zostały zwrócone Królowej. Książę Yorku nadal nie będzie pełnił żadnych funkcji publicznych" - głosi krótkie oświadczenie.

Wskazano też, że w sprawie oskarżeń o molestowanie występuje jako osoba prywatna.

Reuters: książę Andrzej nie będzie używał tytułu

Agencja Reutera podała, że jej źródło zbliżone do rodziny królewskiej przekazało, iż książę Andrzej nie będzie już używał tytułu "Jego Królewska Wysokość" w żadnym oficjalnym charakterze. Jedynym, który mu pozostanie, będzie tytuł księcia Yorku. Według źródła wszystkie tytuły i patronaty zostaną rozdzielone pomiędzy pozostałych członków rodziny królewskiej.

Autorka/Autor:akr

Źródło: Reuters