Książę Andrzej oskarżony o molestowanie seksualne. "Nie może ukrywać się za murami pałacu"

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

David Boies, prawnik pozywającej księcia Andrzeja Virginii Giuffre powiedział, że członek brytyjskiej rodziny królewskiej musi odpowiedzieć na zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych. Podkreślił, że wszelkie próby dotarcia do zespołu prawnego księcia zostały odrzucone.

- Próbowaliśmy dotrzeć do zespołu prawnego księcia Andrzeja kilka razy w ciągu ostatnich pięciu lat. Próbowaliśmy się z nim skontaktować i dać mu szansę opowiedzenia swojej wersji historii, dostarczenia wszelkich wyjaśnień lub kontekstu. Chcieliśmy rozwiązać sprawę bez konieczności sporu sądowego. Wszystkie takie próby zostały odrzucone - powiedział w środę brytyjskim mediom prawnik Giuffre.

Jak dodał, książę Andrzej "nie może ukrywać się za bogactwem i za murami pałacu" i musi odpowiedzieć na zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych, które zostały złożone w amerykańskim sądzie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Książę Andrzej kategorycznie zaprzeczał

W poniedziałek 38-letnia Giuffre złożyła w sądzie w Nowym Jorku pozew cywilny przeciwko księciu Andrzejowi. Twierdzi, że gdy miała 17 lat, została przez niego napastowana seksualnie. Giuffre – wówczas nosząca nazwisko Roberts – była jedną z licznej grupy młodych dziewcząt, które zostały zwabione przez nieżyjącego już amerykańskiego miliardera i finansistę Jeffreya Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej.

Ani Andrzej, ani jego prawnicy nie odnieśli się jak dotychczas do złożonego pozwu. Jednak w przeszłości syn królowej Elżbiety II kategorycznie zaprzeczał, by kiedykolwiek utrzymywał kontakty seksualny z Giuffre, a nawet nie przypomina sobie, czy ją w ogóle poznał osobiście.

Książe Andrzej ma poważny dylemat

W nocy z wtorku na środę książę Andrzej przyjechał wraz ze swoją byłą żoną Sarą do zamku Balmoral w Szkocji. Obecnie przebywa tam na letnich wakacjach Elżbieta II, a w środę po południu dołączyli do nich ich młodsza córka Eugenia wraz z mężem. Jak można przypuszczać, będą dyskutować nad strategią działania w kwestii pozwu, ale z punktu widzenia Andrzeja – a także całej rodziny królewskiej – w zasadzie nie ma dobrych rozwiązań.

Ponieważ pozew jest w sprawie cywilnej, a nie karnej, Andrzejowi nie grozi deportacja do USA, więc teoretycznie może go zignorować. Ale proces może się odbyć pod jego nieobecność, a to oznaczać będzie długi, upokarzający spektakl medialny, w którym sędziowie będą słuchać zeznań tylko jednej strony.

Jeśli książę stawi się przed sądem, zainteresowanie mediów będzie jeszcze większe, choć przynajmniej jego prawnicy mieliby szanse podważyć wersję Giuffre lub wykazać w niej nieścisłości. Oczywiście nie można wykluczyć, że to wersja Andrzeja jest prawdziwa, ale ponieważ opis zdarzeń w pozwie jest dość szczegółowy, jest to raczej mało prawdopodobne. Przegrana oznaczać będzie konieczność zapłacenia dotkliwego odszkodowania. W pozwie nie ma konkretnej kwoty, której domaga się Giuffre. Prawnicy cytowani przez "Daily Telegraph" oceniają, że mogłoby ono sięgać od 20 do 100 mln dolarów. Po apelacji kwota mogłaby zostać obniżona.

Virginia GiuffreBloomberg / Contributor

Książę Andrzej zgodzi się na ugodę pozasądową?

Innym możliwym rozwiązaniem – z punktu widzenia Andrzeja, jak się wydaje najmniej złym – byłaby ugoda pozasądowa. Wprawdzie odebrane zostałoby to przez opinię publiczną jako przyznanie się do winy, ale dawałoby szansę, że sprawa stosunkowo szybko przestanie budzić zainteresowanie mediów i zostanie przykryta przez inne wydarzenia. Szczególnie że Andrzej od czasu, gdy pod koniec 2019 r. zrezygnował z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej, rzadko pojawia się publicznie.

Ale problem w tym, że na Giuffre może się nie skończyć. Jak podały w środę brytyjskie media, możliwe jest, że pozew przeciw Andrzejowi złoży jeszcze jedna kobieta, Johanna Sjoberg. Twierdzi, że gdy miała 21 lat dotknął on jej piersi w posiadłości Epsteina, co jest jednak zarzutem mniejszego kalibru niż te przedstawione przez Giuffre.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/REUTERS

Autor:tas, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości