Bruksela ostrzega Rosję przed atakami na Ukrainę

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Unia Europejska zareaguje "zmasowanymi sankcjami gospodarczymi i finansowymi" w odpowiedzi na kolejne ataki Rosji na Ukrainę - oznajmiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Jesteśmy przygotowani - dodała.

- Jeśli sytuacja się pogorszy, jeśli nastąpią dalsze ataki na integralność terytorialną Ukrainy, odpowiemy zmasowanymi sankcjami gospodarczymi i finansowymi - przekazała w oświadczeniu skierowanym do uczestników wirtualnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. - Nie akceptujemy rosyjskiej próby podzielenia Europy na strefy wpływów. Jeśli nastąpią ataki, jesteśmy przygotowani – dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Światowe Forum Ekonomiczne odbywa się w tym roku online z powodu pandemii COVID-19.

Kraje zachodnie starają się zaprezentować zjednoczony front dyplomatyczny, zanim szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken spotka się w piątek w Genewie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, powszechnie postrzeganym jako jedna z ostatnich szans na powstrzymanie Rosji przed nowym atakiem na Ukrainę.

Rosja zaprzecza planowaniu nowej inwazji, władze na Kremlu twierdzą jednak, że odczuwają "zagrożenie" z powodu zacieśniania relacji Kijowa z Zachodem. Rosja dąży także do tego, by uniemożliwić Ukrainie członkostwo w NATO.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER MATTHYS/EPA/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości