Kreml niezadowolony z realizacji porozumienia mińskiego


Na wschodzie Ukrainy nie są ostrzeliwane obszary zamieszkałe przez cywilów i panuje "względna stabilizacja", ale pozostałe punkty lutowych porozumień pokojowych z Mińska nie są realizowane - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Rzeczywiście, od 1 września nastąpiła względna stabilizacja i praktycznie nie ma ostrzałów terenów zamieszkałych przez cywilów przez ukraińskie siły zbrojne - powiedział Pieskow dziennikarzom. Jak dodał, pod tym względem nastąpiła "zmiana na lepsze".

Jednak jeśli spojrzeć na inne punkty porozumień mińskich, poza rozejmem i wycofaniem ciężkiego uzbrojenia, "to niestety, nie można mówić o postępie, to jest niemożliwe" - dodał rzecznik. Według rzecznika prezydenta Rosji Władimira Putina brak postępu - jak to nazwał Pieskow - "w konceptualnych" kwestiach przewidzianych w porozumieniach mińskich. Rzecznik wskazał na aspekty ekonomiczne i prawne, związane z amnestią i wyborami.

Zawieszenie broni

Od tygodnia w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni między stroną ukraińską a prorosyjskimi separatystami, uzgodnione w sierpniu podczas obrad grupy kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy. Przez tydzień nie zginął w Donbasie w walkach żaden żołnierz, ale we wtorek władze ukraińskie poinformowały o śmierci dwóch wojskowych. Liczba ataków od początku września spadła do mniej niż 10 dziennie, gdy w poprzednich tygodniach było ich około 100 - zauważa AFP.

Eksperci cytowani we wtorek przez tę agencję są ostrożni i uważają, że trudno prognozować, jak długo rozejm się utrzyma.

Jak podała we wtorek ONZ, od połowy kwietnia 2014 roku na wschodzie Ukrainy zginęły co najmniej 7962 osoby, a 17811 zostało rannych. "Są to ostrożne szacunki, rzeczywiste dane mogą być znacznie wyższe" - podkreśliło Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Porozumienia mińskie przewidywały "niezwłoczne i całkowite" przerwanie ognia w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy od 15 lutego 2015 roku. Przewidywały także wycofanie przez ukraińskie siły rządowe i prorosyjskich separatystów całego ciężkiego uzbrojenia w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa po obu stronach tzw. linii styczności. Zapowiedziano także m.in. dialog o przyszłym funkcjonowaniu rejonów Donbasu opanowanych przez separatystów oraz uwolnienie i wymianę jeńców.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości