Szansa na pieniądze z KPO. Grupa komisarzy UE pozytywnie o planie zmian w sądownictwie

Źródło:
TVN24, PAP
TVN24: komisarze UE pozytywnie o proponowanych zmianach w sądownictwie
TVN24: komisarze UE pozytywnie o proponowanych zmianach w sądownictwieTVN24
wideo 2/3
TVN24: komisarze UE pozytywnie o proponowanych zmianach w sądownictwieTVN24

Grupa unijnych komisarzy, która odpowiada za negocjacje z Polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, opowiedziała się pozytywnie w sprawie przedstawionego przez polski rząd planu zmian w sądownictwie - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Jeżeli Warszawa wprowadzi zmiany w prawie w postaci, w jakiej omawiano je we wtorek, Komisja Europejska będzie mogła dać "zielone światło" wypłatom z KPO.

Plany zmian ustawodawczych, które mają dostosować przepisy dyscyplinarne w Polsce do tzw. kamieni milowych, przedstawił komisarzom w Strasburgu minister do spraw europejskich RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zielone światło dla zmian

- Dziś komisarze dali zielone światło dla wprowadzenia takich reform, zapowiadając, że jeśli wejdą w życie, to będzie można wypłacić środki z Funduszu Odbudowy - informuje korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Jak dodaje, w następnym kroku rząd PiS będzie musiał przeforsować swój projekt w Sejmie i przeprowadzić zmiany w prawie. - Ciągle nie mamy szczegółów co do tego, co rzeczywiście jest w tym nowym projekcie ustawy - zauważa Sokołowski. 

Jak podkreśla, osiągniecie porozumienia w tej kwestii kończy etap rozmów między Brukselą a Warszawą. - Przechodzimy do kolejnego etapu, po polskiej stronie - dodaje.

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana w polskim parlamencie, to Komisja Europejska oceni ją po wejściu w życie i jeśli jej zapisy będą odpowiadać uzgodnieniom, to będzie można złożyć wniosek o wypłaty z Funduszu Odbudowy - wyjaśnia Sokołowski.

Odmrożenie pieniędzy i kara dla Węgier

W Brukseli zapadła też we wtorek decyzja w sprawie odblokowania części środków z planu odbudowy dla Węgier. Jak przekazał rano Maciej Sokołowski, porozumienie i decyzje podjęte przez ambasadorów krajów Unii Europejskiej oznaczają, że po akceptacji Rady Unii Europejskiej dla węgierskiego KPO do Budapesztu może popłynąć 5,8 miliarda euro w formie grantów, ale dopiero po spełnieniu warunków dotyczących sądownictwa, czyli po wypełnieniu 27 tak zwanych super kamieni milowych. Jednocześnie, jak przekazał korespondent TVN24 w Brukseli, decyzja Rady o ukaraniu Węgier w mechanizmie praworządności oznacza, że zostanie zamrożonych 6,3 miliarda euro.

Węgry z kolei wstrzymały się od weta w sprawie pomocy dla Ukrainy za pośrednictwem wspólnego programu kredytowego UE o wartości 18 miliarda euro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Porozumienie Unii z Węgrami i kara >>>

Komisja Europejska podpisała uzgodnienia operacyjne dla polskiego KPO

Komisja Europejska podpisała już uzgodnienia operacyjne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, które zostały przyjęte pod koniec listopada. Jest to licząca 350 stron umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją Europejską, która "określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO". 29 listopada Komisja przekazała, że po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że osiągnęły odpowiednie kamienie milowe.

"W przypadku Polski są to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa. Komisja będzie miała wtedy do dwóch miesięcy na rozpatrzenie tego wniosku o płatność i przedstawienie wstępnej oceny Komitetowi Ekonomiczno-Finansowemu Rady, który z kolei powinien przedstawić swoją opinię w ciągu miesiąca" - wyjaśniła KE.

Reynders o polskim KPO: cały czas chodzi o przywrócenie niezależności sędziów
Reynders o polskim KPO: cały czas chodzi o przywrócenie niezależności sędziówTVN24

KPO i kamienie milowe

W środę 1 czerwca Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała polski Krajowy Plan Odbudowy. 17 czerwca zatwierdziła go Rada UE. Dokument opiewa na 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek.

Wypłata będzie odbywać się w transzach, a jako warunek otrzymania każdej z nich określone zostały przez Unię konkretne wymagania, tak zwane kamienie milowe, które beneficjent musi wcześniej spełnić. Dopiero po weryfikacji, że zrealizowane zostały wskazane kamienie milowe, uruchamiane będą kolejne transze unijnych pieniędzy dla Polski. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienie milowe w KPO - czym są i dlaczego są takie ważne? Do czego zobowiązała się Polska?

Każdy z kamieni milowych jest precyzyjnie określony w liczącym 238 stron Aneksie do decyzji implementacyjnej KE pozytywnie opiniującej polski KPO.

Jak podsumowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach KPO zobowiązani jesteśmy do wprowadzenia łącznie 48 reform, z którymi powiązanych zostało 115 kamieni milowych. W sumie Polska zobowiązana jest natomiast do spełnienia około 300 różnego rodzaju wymagań - oprócz kamieni milowych określanych również jako m.in. wskaźniki i cele. 

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: roibu / Shutterstock.com