Emerytowany papież Benedykt XVI zachęcił Kościół, by przemawiał do całej ludzkości i nie ograniczał przekazu do wierzących. Papież emeryt, który bardzo rzadko publikuje teksty i nie wypowiada się publicznie, napisał wstęp do książki kard. Tarcisio Bertone.
We wprowadzeniu do tomu "Wiara i dobro wspólne" byłego watykańskiego sekretarza stanu Benedykt XVI napisał: "Urząd duszpasterski nie oznacza tylko tego, że my w Kościele pełnimy wobec wiernych posługę udzielania sakramentów i głoszenia Słowa Bożego".
"Taki urząd ma także wymiar intelektualny" - dodał emerytowany papież mieszkający w Watykanie. Następnie położył nacisk na potrzebę rozszerzenia posługi duszpasterskiej, pisząc: "Choć w pierwszym rzędzie powierzona nam jest opieka nad wiernymi i tymi, którzy bezpośrednio poszukują wiary, posługa duszpasterza nie może ograniczać się do samego Kościoła".
"Kościół jest częścią świata i dlatego może we właściwy sposób pełnić swą posługę tylko wtedy, gdy otaczać będzie opieką cały świat" - zauważył Benedykt XVI. Wyraził przekonanie, że Kościół powinien odnosić się do całej ludzkości i umieć znaleźć sposób zwracania się również do niewierzących.
"Tylko wtedy, gdy Kościół wykroczy poza samego siebie i weźmie na siebie odpowiedzialność za całą ludzkość", sam pozostanie taki, jaki powinien być - podkreślił Joseph Ratzinger. Jego tekst rozpowszechniły włoskie media.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sergey Kozhukhov