Świat

Kościelna ekskomunika za wendetę. W Albanii

Świat

sxc.huAlbański Kościół zakazał wendety pod groźbą ekskomuniki

Kościół katolicki na północy Albanii przyjął dekret przewidujący, że sprawcy wendety (krwawej zemsty rodowej) poddani zostaną ekskomunice - powiadomił w środę arcybiskup Szkodry Angelo Masafra. W Albanii zwyczaj wendety, nazywanej "gjakmarrja", sięga XV wieku.

- Każda osoba wyznania katolickiego, która zabija z motywów wendety, zostanie ekskomunikowana. Nie będzie mogła uczestniczyć w obrzędach religijnych w kościele, spowiadać się, przyjmować komunii ani być pochowana na kościelnym cmentarzu- - powiedział abp Masafra. Jednak - jak zastrzegł - "drzwi Kościoła pozostają otwarte dla tych, którzy okazują skruchę".

Dekret w sprawie gjakmarry podpisali w środę duchowni ze Szkodry, Lezhy i Sapy, gdzie żyje duża wspólnota katolicka. Odczytany zostanie na niedzielnej mszy. Zemsta rodowa Zwyczaj wendety wymaga, by w razie zabójstwa jednego z członków rodu inni członkowie tego rodu dokonali odwetu na zabójcy lub osobach należących do jego rodu. Zasada gjakmarry znalazła się w kodeksie ustanowionym w XV wieku przez albańskiego księcia Lekę Dukagjiniego. Na północy Albanii zabójstwa z tego powodu zdarzają się do dziś. Premier Albanii Sali Berisha zaapelował w środę o zmiany w kodeksie karnym, tak aby sprawcom gjakmarry groziło dożywocie.

Autor: jak//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu