Micheil Saakaszwili, prawnik z wykształcenia, zamierza ubiegać się o stanowisko dyrektora Biura Antykorupcyjnego w Kijowie. - Front walki o wolność, przebiegający niegdyś w Gruzji, przebiega także na Ukrainie. Korupcja jest wrogiem waszego kraju nie mniejszym niż czołgi i wojska rosyjskie – tłumaczył były prezydent Gruzji ukraińskim dziennikarzom.
Micheil Saakaszwili, w walce z korupcją na Ukrainie, chce wdrażać doświadczenie z Gruzji. Zamierza także, wykorzystując kontakty międzynarodowe, walczyć o powrót na Ukrainę zamrożonych na Zachodzie aktywów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego otoczenia.
"Najchętniej obcokrajowiec"
O wyborach kandydata na stanowisko dyrektora Biura Antykorupcyjnego zadecyduje specjalna komisja. Saakaszwili wystartuje w konkursie do obsadzenia tego urzędu, a jego rywalem - według doniesień - będzie m.in. Bohdan Witwicki, były amerykański prokurator ukraińskiego pochodzenia.
Kandydaturę przedstawi parlamentowi prezydent Petro Poroszenko, który już wcześniej powiedział, że na stanowisku dyrektora Biura Antykorupcyjnego najchętniej "widziałby obcokrajowca".
Przeciwko mianowaniu obywateli innych państw do tego urzędu protestuje Blok Opozycyjny i posłowie partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. Ich zdaniem, odpowiedzialność za nieudolną walkę z korupcją władze w Kijowie będą chciały obarczyć obcokrajowców.
Desant gruziński w ukraińskich władzach
Jeśli Saakaszwilemu uda się zostać dyrektorem Biura Antykorupcyjnego, będzie kolejnym obywatelem gruzińskim w szeregach władz ukraińskich. Kilka stanowisk politycy gruzińscy otrzymali m.in. w ukraińskim ministerstwie sprawiedliwości, piastują wysokie stanowiska także w MSW. Wiceszefową ukraińskiego MSW została Eka Zguładze, która za kadencji Saakaszwilego była wiceszefem MSW w Tbilisi, gdzie opracowywała reformę antykorupcyjną.
Eka Zguładze otrzymała niedawno obywatelstwo ukraińskie. Zapowiedziała, że będzie dążyła do przekształcenia ukraińskiej milicji w policję.
Saakaszwili mówił dziennikarzom, że władze w Kijowie proponowały mu stanowisko wicepremiera, ale - jak stwierdził - odmówił, by nie stracić obywatelstwa gruzińskiego. - Chciałbym jeszcze powalczyć o Gruzję - podkreślał b. prezydent tego kraju.
Ukraina w niechlubnym rankingu
Ukraińska Rada Najwyższa powołała Biuro Antykorupcyjne w październiku ub.r.
W zakres jego kompetencji będzie wchodziło m.in. prowadzenie spraw korupcyjnych wśród parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, sędziów, prokuratorów, a także kierownictwa firm, w których państwo ma ponad 50 proc. udziałów.
W rankingach dotyczących zwalczania korupcji Ukraina zajmuje jedno z najniższych miejsc.
W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 r. Ukraina zajęła 144. miejsce wśród 175 badanych krajów.
Autor: tas/mtom/kwoj / Źródło: newsru.com