Włosi wrócą do kościołów w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. "Może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//dap
Źródło:
PAP

Od 18 maja we Włoszech będą znowu odprawiane msze z udziałem wiernych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Gualtiero Bassetti zwrócił uwagę, że stanie się to w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. - To był wielki papież, ale także wielki mistyk i może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę - stwierdził hierarcha.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Powrót wiernych na msze po wielu tygodniach kwarantanny to rezultat porozumienia zawartego w tych dniach przez rząd Giuseppe Contego i Konferencję Episkopatu. Na mocy tej umowy w kościołach mają obowiązywać nadzwyczajne środki ochrony sanitarnej: nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego, ograniczenie liczby obecnych na mszach i unikanie skupisk, zakaz wstępu dla osób z objawami przeziębienia i temperaturą powyżej 37,5 stopnia.

Powrót do kościołów w dniu setnych urodzin Jana Pawła II

- Myślałem o zbiegu okoliczności, jakim jest to, że można będzie powrócić do mszy 18 maja, w dniu, w którym papież Jan Paweł II skończyłby sto lat. Kto wie, może on także razem z innymi świętymi udzielił nam tej łaski - powiedział kardynał Bassetti, cytowany przez agencję ANSA.

Włoski hierarcha, który jest arcybiskupem Perugii, dodał, że polski papież był zawsze "zanurzony w Bogu". - To był wielki papież, ale także wielki mistyk i może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę - stwierdził.

"Przy wymaganym dystansie ludzie się zmieszczą"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu zapewnił, że kwestia konieczności zachowania dystansu w kościołach nie budzi jego zaniepokojenia. - Ważne jest to, by dobrze wyznaczyć przestrzeń, która zazwyczaj jest bardzo duża. Przy wymaganym dystansie ludzie się zmieszczą - zaznaczył.

Kardynał Bassetti dodał zarazem, że "dalej zachęca do uroczystości transmitowanych online, przede wszystkim z myślą o osobach starszych, które mają trudności z poruszaniem się i o tych, którzy wciąż boją się wyjść z domu".

Autor:pp//dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: