TVN24 | Świat

Włochy chcą zdążyć ze szczepieniami przed rozpoczęciem roku szkolnego. Od niedzieli rusza wielka akcja

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Po najbliższej niedzieli we Włoszech rusza masowa akcja szczepienia młodzieży przeciwko COVID-19. Celem jest zaszczepienie 60 procent uczniów z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego.

Plan operacji preferencyjnych szczepień młodych osób, bez konieczności uprzedniej rezerwacji, przedstawił nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo. - Od 16 sierpnia będziemy mieli w całym kraju około 10 milionów dawek, co pozwoli nam kontynuować szczepienia w doskonałym tempie - oświadczył generał, cytowany we wtorek przez dziennik "La Stampa". Stwierdził jednocześnie: - Musimy się spieszyć.

Zaszczepić muszą się także studenci, bo rząd zdecydował, że warunkiem uczestnictwa w zajęciach na uczelniach będzie posiadanie przepustki COVID-19, wystawianej między innymi na tej podstawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dotychczasowy bilans kampanii szczepień we Włoszech to 34,7 miliona osób, które już je zakończyły. To ponad 64 procent ludności kraju.

Prace nad planem podania trzeciej dawki szczepionki

- Kiedy będziemy mieli 80 procent zaszczepionej ludności, będziemy musieli też mieć odwagę, by przestać liczyć osoby zakażone, porzucić maseczki i skończyć z kwarantanną - powiedziała dziennikowi "Corriere della Sera" immunolog Antonella Viola z Padwy. - Z wirusem ujarzmionym przez szczepienia musimy nauczyć się żyć - stwierdziła.

Dziennik "La Stampa" poinformował, że rząd Mario Draghiego pracuje nad planem podania trzeciej dawki szczepionki. Według tego projektu w październiku miałyby ją otrzymać osoby o obniżonej odporności. W następnej kolejności zaszczepiony zostałby personel medyczny, a od nowego roku osoby powyżej 80 lat.

Gazeta twierdzi, że plany te nie są nagłaśniane po to, by nie dać dodatkowych argumentów szczepionkowym "sceptykom".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP