W czwartek wieczorem brytyjski rząd przywrócił obowiązek czternastodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w tym kraju jest obecnie najwyższy wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Brytyjski resort zdrowia zaostrzył również restrykcje koronawirusowe w kilku miastach i miejscowościach północnej Anglii.
Obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga wejdzie w życie w piątek.
Luksemburg jest drugim państwem, które najpierw znalazło się na liście tych, skąd przyjazd nie łączy się z koniecznością odbycia kwarantanny, jednak później zostało z niej zdjęte. W miniony weekend taką decyzję podjęto w stosunku do Hiszpanii.
W Luksemburgu najwyższy wskaźnik zakażeń w całej Unii
Przywrócenie obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Luksemburga nie jest zaskoczeniem, bo od kilku dni członkowie brytyjskiego rządu powtarzali, że nie zawahają się przed podjęciem takich decyzji, jeśli w jakimś kraju będzie szybko rosła liczba zakażeń. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w Luksemburgu jest obecnie najwyższy wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w całej Unii Europejskiej.
Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że z tą decyzją nie poczekano do zaplanowanego na piątkowy cotygodniowy przeglądu listy państw. Przyspieszyło ją to, że kilka godzin wcześniej obowiązek kwarantanny dla przybywających z Luksemburga przywróciły władze Szkocji.
Co roku Luksemburg odwiedza około 120 tysięcy Brytyjczyków.
Lokalne restrykcje dla niektórych miast
W czwartek wieczorem brytyjski resort zdrowia zaostrzył również restrykcje koronawirusowe w kilku miastach i miejscowościach północnej Anglii.
Od północy w nocy z czwartku na piątek w całym hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester, a także w Blackburn i Darwen, Burnley, Hyndburn, Pendle, Rossendale we wschodniej części hrabstwa Lancashire oraz w Bradford, Calderdale, Kirklees w West Yorkshire osoby z różnych gospodarstw domowych nie mogą się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. Utrzymano też obowiązywanie tego samego zakazu w przypadku miasta Leicester, które przed miesiącem jako pierwsze miasto w kraju zostało objęte lokalną blokadą. Wprowadzony w czwartek zakaz obejmuje tereny - wliczając w to Leicester - zamieszkałe przez około 4 miliony osób.
CZYTAJ TAKŻE: Brytyjczycy zamawiają miliony dawek szczepionki. "Faktem jest, że nie ma żadnych gwarancji"
- Podejmujemy te działania z ciężkim sercem, ale niestety jest to konieczne ponieważ widzieliśmy, że spotkania członków gospodarstw domowych i brak społecznego dystansu są jednymi z przyczyn rosnącego tempa występowania koronawirusa i zrobimy wszystko, co konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Stale jesteśmy czujni, przyglądaliśmy się danym i niestety widzieliśmy w niektórych częściach północnej Anglii wzrost liczby przypadków koronawirusa - oświadczył minister zdrowia Matt Hancock.
Źródło: PAP