Pompeo: Chiny mogły zapobiec śmierci setek tysięcy ludzi na całym świecie

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w środę, że są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhanie, jednak "pewności nie ma". Oznajmił też, że Pekin "mógł oszczędzić światu globalnych problemów gospodarczych", gdyby lepiej informował o wirusie.

- Wiedzieli - oświadczył w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. - Chiny mogły zapobiec śmierci setek tysięcy ludzi na całym świecie - zaznaczył. Jego zdaniem są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium instytutu wirusologii w Wuhanie w Chinach.

- Mieli wybór, ale zamiast tego ukryli wybuch epidemii w Wuhanie - dodał Mike Pompeo, który wcześniej wielokrotnie oskarżał Chiny zarówno o brak informacji na temat koronawirusa, jak i o "wyprodukowanie go" w mieście Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia. - Chiny nadal odmawiają dzielenia się informacjami, których potrzebujemy, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo - powiedział amerykański sekretarz stanu. Wyraził żal, że Unia Europejska nie zaapelowała do Chin o większą transparentność.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo Shutterstock

W ostatnich dniach Mike Pompeo oświadczył, że Pekin musi wyjawić prawdę o początku pandemii, która "zniszczyła tak dużo majątku na całym świecie". Prezydent USA Donald Trump, który również propaguje tezę o stworzeniu wirusa w chińskim laboratorium, zagroził Chinom karnymi taryfami celnymi.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej. Bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

We wtorek amerykański "Newsweek" przytoczył wypowiedzi szefa Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony'ego Fauciego, który podważa twierdzenia Trumpa i Pompeo na temat pochodzenia koronawirusa z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan. - Dowody wskazują na to, że wirus, który odpowiada za pandemię, nie powstał w laboratorium w Chinach. Wszystko zdecydowanie wskazuje na to, iż wirus rozwinął się w naturze i przeskoczył z gatunku na gatunek - powiedział Anthony Fauci.

Autorka/Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: