Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności

TVN24 | Świat

Autor:
momo, akw\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
UE pomoże w ewakuacji unijnych obywateli z Chin w związku z epidemiąTVN24/Reuters
wideo 2/6
TVN24/Reuters UE pomoże w ewakuacji unijnych obywateli z Chin w związku z epidemią

W związku z epidemią koronawirusa Komisja Europejska poinformowała, że uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności. W jego ramach Bruksela będzie wspierała ewakuację obywateli Unii Europejskiej z regionu chińskiego miasta Wuhan. KE odradziła też swojemu personelowi podróże do Chin.

- Unia Europejska nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy - oświadczył cytowany w komunikacie komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 roku. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej. W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęski żywiołowej. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie UE, a także Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja.

Jak podkreślił Lenarczicz, unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i ambasadą Chin w Brukseli. Komisja Europejska zadeklarowała, że na wniosek państw członkowskich może uruchomić dodatkowe wsparcie.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Jak dotąd w Państwie Środka potwierdzono około 6 tys. zakażeń i ponad 130 zgonów.

KORONAWIRUS Z WUHAN - raport specjalny tvn24.pl

UE pomoże w ewakuacji unijnych obywateli z Chin w związku z epidemiąPAP/EPA

Komisja Europejska odradza pracownikom podróże do Chin

Komisarz Lenarczicz, przekazał w środę, że Komisja Europejska doradziła swoim pracowników, aby odroczyli lub odwołali wszystkie podróże do Chin, które nie są niezbędne. Dodał, że personelowi UE pracującemu w Chinach polecono powrót do Europy.

Porada dotyczy wyłącznie personelu Unii Europejskiej. Zakazy podróży, a także zalecenia dla obywateli są wydawane przez władze krajowe 28 państw bloku.

Ewakuacja z epicentrum wirusa

Instytucje europejskie nie mają własnej floty samolotów, dlatego Unia będzie współfinansować koszty przelotu. Zgodnie z planem pierwszy samolot miał wylecieć do Chin z Francji w środę rano, a drugi później w tym tygodniu. KE podkreśliła, że unijni obywatele, którzy znajdują się w regionie i chcą zostać repatriowani, mogą nadal o to wnioskować. Narodowość nie ma przy tym znaczenia.

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami pierwszym samolotem zostanie przetransportowanych około 250 Francuzów. Drugim ma wracać ponad 100 obywateli UE z innych krajów. To pierwszy wniosek o pomoc tego rodzaju i niewykluczone, że w najbliższych dniach o podobne wsparcie zwrócą się inne kraje członkowskie.

Procedura powrotu przewiduje, że podróż do Europy będą mogły odbyć tylko osoby, które nie mają objawów choroby. Centrum reagowania kryzysowego UE jest w kontakcie z rządami państw członkowskich, by koordynować powroty i ewentualne okresy kwarantanny.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa coraz więcej krajów ewakuuje swych obywateli z regionu miasta Wuhan. We wtorek zabrani zostali obywatele USA. Nie trafili oni jednak prosto do domów, ale na Alaskę, gdzie mają być poddani badaniom. Decyzję o wysłaniu samolotów podjęły też między innymi Australia, Francja, Japonia, Korea Południowa i Mongolia.

Źródło: PAP, Reuters

momo, akw\mtom