Niemal puste cerkwie, wierni w maseczkach w niedzielę wielkanocną. Święta w cieniu pandemii 

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Wielkanoc w cieniu pandemii
Wielkanoc w cieniu pandemiiReuters
wideo 2/21
ReutersWielkanoc w cieniu pandemii

W niedzielę wielkanocną prawosławnych większość moskiewskich cerkwi pozostała zamknięta. Nabożeństwa w wielu regionach odbyły się bez udziału wiernych, w niektórych świątynie były otwarte. Patriarcha Moskwy Cyryl wezwał prawosławnych w całym kraju, by w te święta pozostali w domach. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Liturgia w nocy z soboty na niedzielę w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, głównej świątyni prawosławnej Rosji, odbyła się bez udziału wiernych. Zwierzchnik Rosyjskiej Moskwy Prawosławnej patriarcha Cyryl odprawił mszę w niemal pustym gmachu, który zwykle w Wielkanoc przepełniony jest wiernymi. Uroczysta procesja odbyła się wewnątrz świątyni, a nie na zewnątrz, jak co roku.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

W 2019 roku na nabożeństwie wielkanocnym w soborze obecny był prezydent Rosji Władimir Putin i ówczesny premier Dmitrij Miedwiediew z małżonką. Nikt z przedstawicieli władz nie pojawił się w tym roku w świątyni, choć ich obecność w cerkwi podczas głównych świąt prawosławnych stała się już tradycją. Kreml zapowiadał, że Putin w tym roku zapali świecę w kaplicy w swojej rezydencji w Nowo-Ogariewie pod Moskwą.

Święta w cieniu pandemii

W Moskwie władze duchowne zadecydowały o zamknięciu cerkwi na wniosek głównego lekarza sanitarnego stolicy. Pozostałe regiony Federacji Rosyjskiej samodzielnie decydowały, czy w Wielkanoc cerkwie są otwarte czy też zamknięte.

W Petersburgu podczas mszy w Soborze Kazańskim obecni byli duchowni, wolontariusze i dziennikarze. Po raz pierwszy od 30 lat świątynia ta była zamknięta dla wiernych. W kilku innych świątyniach w tym mieście małe grupy wiernych pojawiły się jednak na liturgii. W Nowosybirsku, gdzie nabożeństwa odbywały się w zamkniętych cerkwiach, kilkadziesiąt osób i ta przyszło przed świątynie.

Niezależny portal Meduza podał, że w Permie w cerkwi Wszystkich Świętych było kilkadziesiąt osób, które - jak wynika z transmisji nabożeństwa - kolejno ucałowały ikonę zdejmując maseczki ochronne.

Wielkanoc w cieniu pandemiiPAP/EPA/Sergei Vlasov

Świątynie otwarte były m.in. w republikach leżących w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej: Buriacji, Tuwie i Jakucji, w obwodzie leningradzkim - którego centrum jest Petersburg, jak również w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w europejskich obwodach Rosji: wołgogradzkim, twerskim, orłowskim i jarosławskim. Wiernych w nich było jednak dużo mniej niż zwykle. Wielu założyło maseczki ochronne.

W 2019 roku w nabożeństwach w Wielkanoc uczestniczyło ponad 4 miliony Rosjan. Przed tegorocznym świętem patriarcha Cyryl wezwał wszystkich wiernych - nie tylko w Moskwie, ale na terenie całego kraju - by w Wielkim Tygodniu modlili się w domach i oglądali transmisje nabożeństw.

Koronawirus w Rosji

W niedzielę, po wykryciu 6060 nowych przypadków, liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 42 853. 43 proc. nowych zakażonych nie ma objawów klinicznych COVID-19 - poinformował sztab kryzysowy.

W ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób. Tym samym liczba dotychczasowych przypadków śmiertelnych sięgnęła 361. Szpitale opuściło w ciągu ostatnich 24 godzin 234 pacjentów. Liczba wyleczonych z COVID-19 od początku epidemii jest szacowana na 3291 osób.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości