Największe miasto Ameryki Południowej wstrzymuje ruch uliczny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

20-milionowe Sao Paulo, największe miasto Ameryki Południowej, niemal całkowicie wstrzymało ruch uliczny na pięć dni. Władze chcą w ten sposób zapobiec dalszej inwazji koronawirusa i załamaniu się całego systemu ochrony zdrowia w gospodarczej stolicy Brazylii. W Bułgarii minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł własne rozporządzenie o obowiązkowej hospitalizacji osób powyżej 60 lat i przewlekle chorych w razie zakażenia się koronawirusem. Dokument został uznany za sprzeczny z konstytucją, która zakazuje przymusowego leczenia. Jak świat walczy z COVID-19?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:00

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w czwartek. Spokojnego wieczoru.

  • 20:58

    Francja: 110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Liczba ofiar śmiertelnych znowu rośnie - informuje resort zdrowia. W sumie na COVID-19 zmarły 28 132 osoby.

    Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła w środę o 418, do 143 845. We wtorek zdiagnozowano 524 nowe przypadki.

    Francja walczy z pandemią

  • 20:56

    Węgry: Przedszkola i żłobki zostaną otwarte od poniedziałku na całym terytorium kraju z wyjątkiem Budapesztu, gdzie stanie się to 2 czerwca – poinformował w środę wiceminister zasobów ludzkich ds. edukacji publicznej Zoltan Maruzsa na Facebooku.

  • 20:53

    Holandia: Na COVID-19 zmarły kolejne 33 osoby, stwierdzono też 198 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie pandemia pochłonęła w kraju 5 748 ofiar śmiertelnych.

    Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 14 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 627 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 447 ludzi.

  • 20:51

    Grecja: Premier Kyriakos Micotakis zapowiedział otwarcie sezonu turystycznego od 15 czerwca, w tym także otwarcie sezonowych hoteli. Od początku lipca wznowione mają być międzynarodowe loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych.

    W telewizyjnym wystąpieniu w środę wieczorem szef rządu w Atenach zapowiedział, że przyjeżdżający do Grecji turyści będą poddawani testom na obecność koronawirusa. Zaznaczył, że w placówkach turystycznych nadal będzie obowiązywał rygor sanitarny, ale nie na tyle, by "przesłonił nasze jasne słońce lub naturalne piękno Grecji".

  • 20:33

    Świat: Ekspert WHO Mike Ryan przestrzegł przed stosowaniem chlorochiny i hydroksychlorochiny u pacjentów z COVID-19, zaznaczając, że skuteczność tych środków przeciwko koronawirusowi nie została dotąd udowodniona. Promowanego m.in. przez Donalda Trumpa leku używa się także w Polsce.

    - Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko COVID-19 lub w użytku profilaktycznym - powiedział Ryan podczas wirtualnej konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Jak dodał, leki te mają poważne potencjalne skutki uboczne, wobec czego WHO zaleca, by używać ich tylko w przypadku chorób, w których mają udowodnione zastosowanie - w tym malarii i chorób reumatycznych.

  • 20:23

    Chiny: Władze Wuhanu, gdzie wykryto pierwsze przypadki COVID-19, formalnie ogłosiły w środę zakaz jedzenia dzikich zwierząt oraz polowania na nie na całym obszarze administracyjnym tego 11-milionowego miasta.

    Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialny za trwającą pandemię koronawirus SARS-CoV-2 przeniósł się na człowieka z dzikich zwierząt, być może na wuhańskim targowisku, na którym nimi nielegalnie handlowano.

    Według środowego komunikatu w Wuhanie przez pięć lat zakazane będzie jedzenie "dzikich zwierząt lądowych" oraz rzadkich i chronionych gatunków wodnych. Zapowiedziano również stanowcze działania przeciwko osobom nielegalnie handlującym takimi zwierzętami lub wytworzonymi z nich produktami.

  • 20:15

    Korea Południowa: Klub piłkarski FC Seul zapłaci 74,4 tys. euro kary za umieszczenie dmuchanych lalek erotycznych na trybunach przy okazji niedzielnego meczu ligowego - poinformował miejscowy związek. Stołeczny zespół nie zamierza składać odwołania.

    Z powodu pandemii spotkania w lidze koreańskiej rozgrywane są bez udziału kibiców. Klub FC Seul na trybunach posadził dmuchane lalki, które wyposażono także w transparenty.

    Koreańska liga jako jedna z nielicznych wznowiła rozgrywki

  • 20:09

    Brazylia: 20-milionowe Sao Paulo, największe miasto Ameryki Płd., niemal całkowicie wstrzymało ruch uliczny na pięć dni. Chce w ten sposób zapobiec dalszej inwazji koronawirusa i załamaniu się całego systemu ochrony zdrowia w gospodarczej stolicy Brazylii.

    Gubernator Sao Paulo, Joao Doria, podjął taką decyzję poprzedniego dnia, gdy brazylijski resort zdrowia ogłosił, że kraj stał się trzecim na świecie największym ogniskiem pandemii COVID-19. W ciągu jednej doby - z poniedziałku na wtorek - przybyło tam prawie 18 tys. zakażonych i zmarło 1 179 chorych.

  • 19:45

    Włochy: Rozgrywki trzech najwyższych piłkarskich lig w tym sezonie muszą zakończyć się najpóźniej 20 sierpnia - zdecydowała tamtejsza federacja piłkarska (FIGC). Rozgrywki są wstrzymane od marca z powodu pandemii COVID-19.

    We wtorek kluby Serie A otrzymały od rządu pozwolenie na wznowienie treningów w grupach, ale nie wiadomo, kiedy wrócą do gry o ligowe punkty. Do 14 czerwca obowiązuje jednak zakaz organizowania imprez sportowych, więc meczów przed tym terminem na pewno nie będzie.

  • 19:27

    Wielka Brytania: W przyszłym roku akademickim Uniwersytet w Cambridge nie będzie prowadził wykładów w tradycyjnej formie. Z powodu pandemii COVID-19 zajęcia zostaną przeniesione do internetu - poinformował w środę Reuters.

    "Ponieważ prawdopodobne jest, że zasada zachowania dystansu społecznego będzie nadal wymagana, uniwersytet zdecydował, że w następnym roku akademickim nie będą odbywały się wykłady w tradycyjnej formie" - napisano w oświadczeniu władz uczelni.

  • 19:25

    W Indiach liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła w środę 106 tysięcy. Rząd zwraca uwagę, że średnia zakażeń i zgonów w stosunku do populacji jest niższa od światowej. Opozycja i niektórzy eksperci twierdzą jednak, że zmarnowano niemal dwumiesięczną kwarantannę.

    W ciągu ostatniej doby potwierdzono 5,6 tys. zakażeń.

  • 18:54

    Portugalia: Od wtorku zmarło na COVID-19 kolejnych 16 pacjentów. Oznacza to, że już drugą dobę utrzymuje się taki sam poziom nowych zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

    Jak sprecyzował resort zdrowia, łącznie z powodu infekcji koronawirusem zmarły już w Portugalii 1263 osoby, z czego najwięcej w jego północnej części – 713.

    W ciągu ostatniej doby nastąpił też wzrost liczby chorych na COVID-19 o 228 przypadków. W sumie zachorowało już 29 660 osób, z których 609 jest obecnie hospitalizowanych.

  • 18:36

    Bułgaria: Minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł własne rozporządzenie o obowiązkowej hospitalizacji osób powyżej 60 lat i przewlekle chorych w razie zakażenia się koronawirusem. Dokument był sprzeczny z m.in. konstytucją, zakazującą przymusowego leczenia.

    Rozporządzenie wydano w zeszłym tygodniu, co wywołało falę protestów. Liczne organizacje pacjentów i lekarzy, a także adwokaci podkreślali, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją i szeregiem międzynarodowych aktów prawnych, zakazujących przymusowego leczenia.

  • 18:35

    Wielka Brytania: O 363 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wynosi 35 704 - poinformował brytyjski rząd.

    Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

  • 18:32

    Włochy: Premier Giuseppe Conte uważa, że ilość środków pomocowych "uruchomionych przez wszystkie narzędzia w UE", w tym fundusz ratunkowy nie wystarczy, by stawić czoła kryzysowi gospodarczemu związanemu z pandemią COVID-19. Szef rządu wyraził tę opinię na portalu Politico.

    W opublikowanym w środę artykule włoski premier podkreślił, że proponowane sumy są niższe od tych, jakie są konieczne według szacunków wielu instytucji publicznych i prywatnych po to, by uratować gospodarkę.

    "Zachęcam przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, aby przedstawiła w najbliższych dniach ambitną propozycję dotyczącą funduszu ratunkowego i następnego wieloletniego budżetu zgodnie z wymogami i oczekiwaniami obywateli europejskich" - dodał Conte.

    Giuseppe Conte, premier Włoch

  • 18:29

    Ukraina: Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w kraju od 22 maja do 22 czerwca "adaptacyjnej kwarantanny", polegającej na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie.

    Zapowiedziano, że w piątek rozpocznie się drugi z pięciu etapów luzowania restrykcji.

  • 18:06

    Francja: Minister zdrowia Olivier Veran oświadczył, że kraj ten początkowo postawił właściwą diagnozę w związku z pandemią COVID-19, ale potem nie zareagował ani wystarczająco szybko, ani wystarczająco zdecydowanie.

    Minister zapowiedział konsultacje w sprawie reformy służby zdrowia i podwyżki zarobków pracowników szpitali.

  • 17:55

    Hiszpania: Z powodu pandemii COVID-19 powstało w kwietniu bieżącego roku o 72 procent mniej firm w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku - wynika z danych opublikowanych przez władze państwowego Rejestru Własności.

    Ze statystyk zamieszczonych na jego stronie internetowej wynika, że o ile w kwietniu 2019 r. zarejestrowano w Hiszpanii łącznie 8 782 podmioty gospodarcze, to już rok później liczba nowych spółek wyniosła zaledwie 2 454.

  • 17:38

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 9 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  • 17:18

    Japonia: Rząd planuje zniesienie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię COVID-19 w prefekturach Osaka, Kioto i Hyogo, ale ma on być na razie utrzymany w pięciu innych regionach, w tym w Tokio i na wyspie Hokkaido – podała publiczna stacja NHK.

  • 17:17

    Włochy: 3 czerwca wznowią działalność wszystkie lotniska, zamknięte z powodu pandemii COVID-19 - ogłosiła minister infrastruktury i transportu Paola De Micheli. Tego dnia otwarte zostaną granice regionów, a także kraju dla przybyszów z państw europejskich.

    Szefowa resortu podkreśliła, że decyzja o otwarciu lotnisk umożliwi wznowienie zarówno połączeń krajowych, jak i międzynarodowych.

  • 17:15

    Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na Twitterze grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.

  • 16:45

    Warszawa: Lotnisko Chopina wyliczyło, że w kwietniu podróżowało z niego nawet 99 procent pasażerów mniej niż w ubiegłym roku. O ponad 93 procent spadła też liczba wszystkich operacji lotniczych.

    Lotnisko Chopina w Warszawie

  • 16:36

    USA: Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, odnosząc się do wybuchu pandemii COVID-19, że "niekompetencja Chin, i nic innego, doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa!".

    Trump bardzo często oskarża ostatnio Chiny o niewłaściwą reakcję na wybuch pandemii. Powtarza też ostatnio, że koronawirus pochodzi z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhanie.

  • 16:30

    Białoruś: 918 kolejnych osób z pozytywnym testem na SARS-CoV-2 oraz cztery zgony chorych na COVID-19 to bilans ostatniej doby – wynika ze środowego komunikatu ministerstwa zdrowia.

    "Na dzień 20 maja zarejestrowano 32 426 osób z pozytywnym testem na COVID-19" – poinformował resort zdrowia. Według ministerstwa ogólna liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa to 179.

  • 16:15

    Wielka Brytania: Piłkarz Tottenhamu Hotspur Serge Aurier pochwalił się w mediach społecznościowych nową fryzurą. Na zdjęciu siedzi obok stylisty, przez co ma kłopoty. Wcześniej już dwukrotnie przepraszał za naruszenie zasad samoizolacji wprowadzonych w związku z pandemią.

    Londyński klub zapowiedział, że zbada okoliczności.

    Wcześniej Aurier opublikował w internecie wideo, na którym biega razem z przyjacielem. Innym razem został przyłapany na treningu z kolegą z drużyny Moussą Sissoko.

  • 15:40

    Rosja: Sytuacja wokół pandemii COVID-19 stopniowo się stabilizuje i jej rozwój daje powody do optymizmu - powiedział premier Michaił Miszustin.

    - To, co się dzisiaj dzieje, daje nam w zasadzie powody do spokojnego optymizmu, przy przestrzeganiu wszystkich odpowiednich środków - oświadczył Miszustin na posiedzeniu rady koordynacyjnej ds. walki z pandemią.

  • 14:42

  • 14:13

    Portugalia: Z powodu epidemii COVID-19 w Portugalii od początku marca odwołanych zostało ponad 50 proc. zaplanowanych wizyt medycznych przez osoby chore na raka - wynika z opublikowanych w środę statystyk Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych (AMF).

  • 13:37

    Birma: Pochodzący z Birmy i mający obywatelstwo Kanady pastor, który głosił, że chrześcijanie są odporni na koronawirusa, a następnie sam się zakaził, stanął w środę przed birmańskim sądem. Odpowie za odprawianie nabożeństwa wbrew zakazowi zgromadzeń.

    Davidowi Lahowi grozi do trzech lat więzienia na mocy ustawy o zarządzaniu klęskami żywiołowymi w związku z nabożeństwami odbywającymi się na początku kwietnia w Rangunie, dawnej stolicy Birmy.

    W kazaniu opublikowanym w internecie pod koniec marca pastor, powołując się na Jezusa Chrystusa, zwrócił się do wiernych słowami: "Jeśli usłyszysz kazanie Boże, wirus nigdy nie przyjdzie do ciebie (...)".

  • 13:33

  • 13:13

    Hiszpania: W szpitalach rozpoczęły się testy dwóch leków przeciwko COVID-19: preparatów Iwermektyna oraz Anakinra. Badania kliniczne prowadzone są w kilkunastu placówkach medycznych na terenie aglomeracji Madrytu oraz w regionie Nawarry. Ruszyły niemal równocześnie z testowaniem innego środka – Aplidinu.

  • 13:13

    Belgia: 192 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 42 zgony - to najnowszy dobowy bilans pandemii COVID-19 w Belgii przedstawiony w środę przez centrum kryzysowe.

    Obecnie w szpitalach w tym kraju przebywa 1527 pacjentów zakażonych koronawirusem. Dla porównania około miesiąc temu, w szczycie obłożenia, około 6 tys. osób było hospitalizowanych z powodu tej infekcji.

    Placówki medyczne opuszcza obecnie więcej osób niż jest przyjmowanych. Najnowsze podsumowanie mówi o 58 hospitalizacjach oraz 160 wypisanych osobach.

    Według ekspertów, na których powołuje się publiczny nadawca VRT, średni spadek hospitalizacji wynosi około 3 procent dziennie. 313 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Tu średni spadek obłożenia łóżek wynosi około 4 procent na dobę.

    W środę poinformowano o 42 nowych zgonach, co również potwierdza tendencję spadkową. 20 osób zmarło w szpitalach, kolejne 20 w domach opieki. Łączna liczba zgonów przypisanych COVID-19 wynosi w Belgii 9150. W sumie od początku pandemii wykryto w Belgii 55 983 przypadki koronawirusa.

  • 13:11

    Hiszpania: MSW wszczęło śledztwo w sprawie protestów przeciw restrykcjom związanym z epidemią COVID-19. Wprowadzone ograniczenia odrzuca również kilkuset prawników, którzy podpisali manifest z żądaniem poszanowania przez władze praw obywatelskich - podały w środę hiszpańskie media.

    Według dziennika "El Mundo" powtarzające się w kilku dzielnicach Madrytu protesty społeczne przeciwko rządowi premiera Pedra Sancheza są wnikliwie obserwowane przez hiszpańskie służby, a MSW poszukuje ich organizatorów.

  • 13:10

    Filipiny: Policja dokonała rewizji w działającej nielegalnie klinice i aptece dla chorych na COVID-19. Szpital świadczył usługi dla przebywających w tym kraju Chińczyków - podano w komunikacie policji. Aresztowano dwóch pracowników kliniki i pacjenta.

  • 13:09

    Hiszpania: Nowe przepisy zwiększające liczbę miejsc, w których obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych, weszły w życie w środę rano w Hiszpanii. Mają być one noszone w miejscach publicznych, w których trudno o zachowanie dystansu społecznego, wyznaczonego na dwa metry. Dotychczas noszenie maseczek było w Hiszpanii obowiązkowe w środkach transportu publicznego, a także w zamkniętych pomieszczeniach.

  • 13:06

    Włochy wygrały "pierwszą batalię" z koronawirusem - oświadczył w środę minister do spraw regionów Francesco Boccia. Zwrócił uwagę na znaczny spadek wskaźnika zakaźności wirusa w kraju.

    W wystąpieniu przed jedną z komisji w Izbie Deputowanych minister Boccia oświadczył: "Wygraliśmy pierwszą batalię i przywróciliśmy bezpieczeństwo w kraju".

    - Wskaźnik zakaźności R spadł z 3,5-4 do 0,5. To osiągnięcie jest punktem wyjścia - zauważył. Minister mówił o wskaźniku reprodukcji wirusa, który pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna zainfekowana osoba. Gdy wartość wskaźnika wynosi powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy niż 1 - że jest tłumiona.

    We Włoszech epidemia jest tłumiona

  • 10:55

    Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że po zakończeniu pandemii COVID-19 powinien odbyć się szczyt w sprawie konfliktu w Donbasie w tzw. formacie normandzkim (z udziałem Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy).

    Na konferencji prasowej z okazji rocznicy swej inauguracji ukraiński prezydent podkreślił, że w jego kraju mimo pandemii na porządku dziennym pozostaje kwestia powrotu do kraju przetrzymywanych Ukraińców oraz zwrotu ukraińskich terytoriów.

  • 10:42

    Łączna liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 milionów - wynika z danych portalu worldometers.info.

    Najwięcej zakażeń potwierdzono do tej pory w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,5 miliona). Kolejnymi krajami pod względem zachorowań są: Rosja (308 tysięcy), Hiszpania (278 tysięcy), Brazylia (271 tysięcy) oraz Wielka Brytania (248 tysięcy).

  • 10:18

    Wielka Brytania: producent silników lotniczych Rolls-Royce zapowiedział obcięcie 9 tysięcy miejsc pracy. Zarząd ostrzegł, że zajmie "kilka lat", zanim przemysł lotniczy wyjdzie z kryzysu, do którego doprowadziła pandemia COVID-19.

  • 9:35

    Korea Południowa: po blisko pięciomiesięcznej przerwie najstarsi uczniowie powrócili do szkół. Podlegają oni jednak zaostrzonym środkom bezpieczeństwa. Sprawdza się im temperaturę, a na zajęciach i w stołówkach oddzieleni są od siebie plastikowymi przegrodami.

    Jak mówił BBC Cho Sung-jin, nauczyciel jednego z południowokoreańskich liceów, praca w nowych warunkach nie jest łatwa. - Ciężko złapać oddech mówiąc do klasy, gdy ma się zasłoniętą twarz. Nie jest też łatwo rozpoznać uczniów, gdy wszyscy mają na sobie maseczki - mówił.

    Uczennice odgrodzone przegrodami na zajęciach w szkole

    Szkolne stołówki przygotowane na przyjęcie uczniów

    Pomiar temperatury przed wejściem do szkoły

  • 9:05

    Korea Południowa: 193 osoby, u których potwierdzono obecność koronawirusa są powiązane z zakażonym 29-letnim klientem kilku seulskich barów, który na początku maja odwiedził kilka z nich w imprezowej dzielnicy Itaewon w stolicy kraju. W związku z tym skupiskiem przetestowano 65 tysięcy ludzi - podało koreańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji.

    Korea Południowa powstrzymała lawinowy wzrost zakażeń, złagodziła dystansowanie społeczne i zapowiedziała ponowne otwarcie szkół. Skupisko infekcji w Seulu rodzi jednak obawy o nawrót epidemii.

  • 8:39

    Singapur: oskarżony o handel narkotykami 37-letni Malezyjczyk został skazany na śmierć przez powieszenie podczas wirtualnej rozprawy. To pierwszy wyrok śmierci ogłoszony w tym kraju na wideokonferencji - podała agencja Reutera.

    Obrońcy praw człowieka krytykowali używanie platformy Zoom w sprawach sądowych, w których oskarżonym grozi śmierć. Prawnik skazanego Peter Fernando nie sprzeciwiał się jednak wykorzystaniu tej platformy w rozprawie, ponieważ miał na niej zostać jedynie ogłoszony werdykt. Adwokat oświadczył też, że jego klient rozważa apelację.

    Skazany Punithan Genasan został uznany za współsprawcę sprzedaży co najmniej 28,5 kg heroiny w 2011 roku. Nie przyznawał się do winy. Obciążyły go zeznania dwóch kurierów narkotyków. Został zatrzymany w Malezji w 2016 roku, następnie przekazany singapurskim organom ścigania – podał dziennik "Straits Times".

  • 8:35

    Indie: w ciągu doby odnotowano ponad 5,6 tysiąca nowych przypadków koronawirusa, co stanowi najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie na COVID-19 zachorowało więc ponad 106 tysięcy osób, a w jego wyniku zmarło 3303 osoby. Najwięcej zakażeń i zgonów potwierdzono w stanie Maharasztra na zachodzie kraju.

  • 8:12

    Węgry: trzech chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby. Stwierdzono też 42 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

    Liczba wszystkich wykrytych dotąd zakażeń wzrosła w ten sposób do 3598, zaś wszystkich zgonów osób chorych na COVID-19 do 470. Prawie 1500 osób opuściło już szpitale.

  • 7:15

    Stany Zjednoczone: po raz pierwszy od 1924 roku nie odbędą się kwalifikacje do prestiżowego turnieju golfowego US Open. Powodem są trudności związane z pandemią koronawirusa - poinformowali organizatorzy. Pierwotnie zawody miały się odbyć w Winged Foot w Mamaroneck w stanie Nowy Jork w czerwcu, ale przełożono je na 17-20 września.

    Kwalifikacje wprowadzono wiele lat temu ze względu na duże zainteresowanie golfistów. Na początku tego roku prowadzono kampanię promocyjną zawodów, podkreślając, że zgłasza się dziewięć tysięcy osób (rekordowy był 2014 rok – zarejestrowano 10 127 chętnych).

  • 6:07

  • 6:06

    Niemcy: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 797 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zainfekowanych od początku epidemii wzrosła do 176 007. Zmarły kolejne 83 osoby, co oznacza, że łącznie zmarło już w tym kraju 8090 zakażonych.

    Środowe dane oznaczają wzrosty w porównaniu z poprzednim bilansem. Dzień wcześniej w Niemczech informowano o 72 ofiarach śmiertelnych oraz o 513 nowych zakażeniach.

    Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykrywano w ubiegłym tygodniu w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

  • 5:46

    Kolumbia: środki izolacyjne podjęte w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zostaną przedłużone do końca miesiąca - ogłosił prezydent Ivan Duque Marquez.

    W Kolumbii od początku pandemii potwierdzono blisko 17 tysięcy przypadków wirusa oraz śmierć 613 zakażonych osób - podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

  • 5:43

    Wielka Brytania: Uniwersytet w Cambridge zapowiedział utrzymanie wszystkich zajęć w formie zdalnej w przyszłym roku akademickim, aż do lata 2021 - ogłosiła placówka, cytowana przez CNN. Jest to pierwszy brytyjski uniwersytet, który podjął taką decyzję.

  • 5:40

    Wielka Brytania: Tom Moore, stuletni weteran wojenny, który zebrał dla NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia prawie 33 miliony funtów, otrzyma tytuł szlachecki - poinformowano we wtorek wieczorem.

  • 5:31

    Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o pięciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Cztery z nich to infekcje lokalne, jedna dotyczy osoby, która przyjechała z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu. Ogólna liczba osób zakażonych w Chinach wynosi 82 965. Od początku epidemii zmarły 4634 osoby.

  • 5:30

    Stany Zjednoczone: po dwóch dobach z liczbą ofiar śmiertelnych niższą niż tysiąca w ciągu ostatnich 24 godzin w USA odnotowano 1536 zgonów osób zakażonych koronawirusem - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

    Tym samym od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło 91 845 chorych. Z tej liczby blisko jedna trzecia przypada na stan Nowy Jork - 28 558.

    W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do wtorku ponad 12,2 mln testów na koronawirusa. Ok. 1 mln 528 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w USA zakażeń zwiększyła się o ok. 20 tys.

    Koronawirus w USA

  • 5:29

    Brazylia: w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 1179 osób - podało brazylijskie ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w tym kraju od początku pandemii. Po raz pierwszy dzienna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tysiąc. W sumie w Brazylii zmarło 17 871 osób zakażonych wirusem. Łącznie zachorowanie potwierdzono u 271 628.

    W obliczu szybko rozprzestrzeniającej się pandemii brazylijskie ministerstwo zdrowia ma w środę wydać wytyczne, w ramach których zalecane będzie stosowanie w leczeniu COVID-19 chlorochiny - leku, stosowanego m.in. przy zwalczaniu malarii.

Autorka/Autor:ft,mart, pp/kab, dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: