Co najmniej 90 tys. pracowników służb medycznych na świecie zakażonych wirusem. "To wciąż zaniżone dane"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) poinformowała, że co najmniej 90 tysięcy pracowników ochrony zdrowia na świecie zostało zakażonych koronawirusem. Liczba zachorowań może być jednak większa, ponieważ dane pochodzą z 30 krajów i oparte są na sprawozdaniach rządowych, raportach mediów oraz lokalnych organizacji pielęgniarek. - To wciąż zaniżone dane - powiedział szef ICN Howard Catton. Jak świat walczy z pandemią?

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:55

    Kończymy relację na dzisiaj. Dziękujemy za uwagę

  • 20:54

    Portugalia: ostatnia doba przyniosła wzrost dynamiki zgonów na COVID-19 i zakażeń koronawirusem. Do środy zanotowano 15 nowych przypadków śmierci oraz blisko pół tysiąca infekcji SARS-CoV-2 – podał resort zdrowia tego kraju, wskazując na rekordowy wzrost przypadków wyleczenia z choroby.

    Jak poinformowała w środę Graca Freitas z ministerstwa zdrowia Portugalii, pomiędzy wtorkiem a środą za wyleczonych z uznano 333 pacjentów zakażonych koronawirusem. Łączne grono osób, które przebyły COVID-19 wynosi 2076.

  • 20:51

    Turcja: liczba zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby wzrosła o 64 i osiągnęła łącznie 3584 - poinformował minister zdrowia Faharettin Koca. Potwierdzone zostały też 2253 nowe przypadki infekcji. Ich liczba zwiększyła się do 131 744. To najwięcej poza Europą Zachodnią, USA i Rosją.

  • 20:46

    Hiszpania: Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu, poparła decyzję rządu Pedra Sancheza o wydłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego do 24 maja. Do tego czasu władze państwowe będą stopniowo likwidować obostrzenia wynikające z epidemii COVID-19.

    Hiszpania przedłuża stan zagrożenia epidemiologicznego

  • 19:22

    Watykan: odnotowano 12 osobę zakażoną koronawirusem. Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej chodzi o współpracownika papieża Franciszka, który od początku marca pracował zdalnie.

  • 18:14

    Wielka Brytania: w ciągu doby zmarło na COVID-19 kolejnych 649 osób. Tym samym łączna liczba ofiar przekroczyła już 30 tysięcy – podał brytyjski rząd.

  • 18:06

    Stany Zjednoczone: są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, jednak "pewności nie ma" - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Oznajmił też, że Pekin "mógł oszczędzić światu globalnych problemów gospodarczych", gdyby lepiej informował o wirusie.

  • 17:10

    Belgia: 11 maja zostaną otwarte wszystkie sklepy - poinformowała na konferencji prasowej premier Sophie Wilmes. To kolejny etap odchodzenia od ograniczeń nałożonych w tym kraju w połowie marca z powodu pandemii COVID-19.

    W każdym sklepie liczba klientów, którzy mogą w nim przebywać jednocześnie, będzie ograniczona do 1 osoby na 10 m kw. powierzchni. Klient będzie mógł przebywać w sklepie maksymalnie 30 minut. Każdy w sklepie powinien nosić maseczkę. Nie jest to jednak obowiązkowe, ale - jak powiedziała premier - "zdecydowanie zalecane".

  • 16:48

    Wielka Brytania: premier Boris Johnson obiecał, że do końca maja w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych będzie dziennie 200 tys. testów na obecność koronawirusa.

    Boris Johnson zapowiedział przeprowadzanie 200 tysięcy testów dziennie

  • 16:39

    Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) poinformowała w środę, że co najmniej 90 tys. pracowników służb medycznych na świecie zostało zakażonych koronawirusem i zaapelowała do rządów o staranne raportowanie na temat infekcji i śmierci wśród medyków.

    Liczba zakażonych medyków może być jednak dwukrotnie większa niż wstępne szacunki. "Takie zaniedbywanie odnotowywania zarówno wskaźników zakażenia jak i liczby ofiar śmiertelnych wśród pracowników służb medycznych naraża zarówno pielęgniarki, jak i pacjentów na poważne zagrożenie" - głosi komunikat ICN.

  • 16:00

    Hiszpania: służby policyjne odnotowały nasilające się wraz z epidemią zjawisko przemocy domowej. Liczba odbieranych przez funkcjonariuszy zgłoszeń telefonicznych w tej sprawie wzrosła o 60 proc. Pod bezpłatny numer 016 zadzwoniło w kwietniu o 37,6 proc. więcej osób niż w marcu 2020 r., czyli miesiącu, w którym rząd Hiszpanii ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.

  • 15:52

    Niemcy: pierwsza faza walki z pandemią na nami – powiedziała kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po spotkaniu z liderami wszystkich 16 landów. Zastrzegła jednak, że kraj jeszcze długo będzie borykał się z koronawirusem.

  • 14:17

    Portugalia: z szacunków ministerstwa sprawiedliwości, na które powołuje się dziennik "Jornal de Noticias", wynika, że więzienia opuściło w związku z epidemią COVID-19 ponad 1 500 osób. 400 z nich zostało zobowiązanych do pozostawania w swoich domach.

    Według informacji podlegającej resortowi sprawiedliwości Generalnej Dyrekcji Więziennictwa (DGRSP) ponad 1 100 więźniów, którzy od kwietnia wyszli na wolność, nie będzie już musiało wracać do zakładu karnego.

    W portugalskich zakładach karnych, gdzie odbywa wyrok łącznie 12,7 tys. osób, w marcu zanotowano pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem. Na początku kwietnia resort sprawiedliwości zapowiedział, że w związku z ryzykiem nasilenia się epidemii w zakładach karnych część osób odsiadujących najniższe wyroki, poniżej 2 lat więzienia, może wyjść na wolność.

  • 14:13

    Belgia: w ciągu doby odnotowano 110 ofiar śmiertelnych COVID-19 - podała Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Łączna liczba zgonów w tym kraju wynosi obecnie 8339.

    W ostatnich 24 godzinach stwierdzono też 272 nowe zakażenia. Od początku epidemii w Belgii zarejestrowano 50 781 zakażeń koronawirusa. Szpitale opuściło dotąd 12 731 wyleczonych pacjentów.

  • 14:04

    Tajlandia: drugi dzień z rzędu odnotowano tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. W sumie wykryto ich tam 2989, a 173 chorych leczonych jest w szpitalach. Władze poinformowały także o śmierci 69-letniego Australijczyka, 55. osoby, która zmarła na COVID-19 w tym kraju.

    Koronawirus w Tajlandii

  • 14:03

    Rosja: minister kultury Olga Lubimowa zakażona koronawirusem - poinformowała agencja TASS.

  • 13:51

    Singapur: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 788 nowych zakażeń koronawirusem, a 18 chorych zmarło - poinformowało ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju wykryto dotąd 20 198 infekcji.

  • 13:14

    Francja: serwis internetowy Desinfox Coronavirus, zwalczający fałszywe informacje na temat epidemii COVID-19, zostanie usunięty z rządowych serwerów. Serwis ostro krytykowali dziennikarze, wskazując, że rząd wchodzi w kompetencje mediów, zagrażając wolności prasy.

    Desinfox Coronavirus publikował wybrane artykuły z różnych mediów i demaskował fake newsy na temat COVID-19. Serwis opracowany został przez służbę prasową rządu i nadzorowany miał być przez rzeczniczkę gabinetu Sibeth Ndiaye.

  • 13:00

    Białoruś: w ciągu doby zanotowano 905 nowych infekcji SARS-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów osób z koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie koronawirusa potwierdzono na Białorusi u ponad 19 tys. osób, zmarło 112 chorych.

  • 12:21

    Chiny: Uczniowie w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei zaczęli w środę wracać do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, która wybuchła tam pod koniec 2019 roku. Jest to kolejny sygnał, że sytuacja w mieście powoli wraca do normy.

    Uczniowie wracają do szkół w Wuhanie, gdzie wybuchła pandemia

  • 12:20

    Iran: W ciągu ostatniej doby zmarło 78 osób zakażonych koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju to już 6 418 osób. W sumie do tej pory w Iranie zdiagnozowano 101 650 przypadków zakażenia koronawirusem.

    W poniedziałek w części irańskich miast znów otwarto meczety. Wierni mogą jednak przebywać wewnątrz tylko pół godziny, muszą zachowywać odpowiednią odległość od siebie i nosić maski. Już wcześniej w Iranie otwarto centra handlowe i sklepy oraz wznowiono transport międzymiastowy.

  • 11:49

    Włochy: Premier Giuseppe Conte zapowiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna w kraju poprawi się, szybciej dojdzie do jego większego otwarcia i wznowienia działalności przez niektóre nieczynne jeszcze branże. Przyznał jednak, że kryzys będzie "bardzo bolesny".


    Jesteśmy w stanie rozważyć możliwość ewentualnego wcześniejszego otwarcia dalszych sektorów działalności, stosując zasadę zróżnicowania geograficznego. (...) Na podstawie protokołów bezpieczeństwa można by przyspieszyć otwarcie salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, ale także teatrów.

  • 11:47

    Hiszpania: Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zmarły 244 osoby zakażone koronawirusem oraz wykryto 996 nowych infekcji tym patogenem. Ogólny bilans pandemii w Hiszpanii to 25 857 ofiar śmiertelnych i 220 325 zakażeń.

    W poprzednich trzech dniach dobowe bilanse zgonów utrzymywały się poniżej 200.

  • 11:12

    Wielka Brytania: Rząd opracował trzyetapowy plan znoszenia blokady kraju, wprowadzonej w związku z pandemią pod koniec marca – donosi dziennik "The Times”"

    Pierwsza faza ma obejmować ponowne otwarcie małych sklepów oraz miejsc pracy znajdujących się na zewnątrz. W drugiej otwarte mają zostać duże centra handlowe. Obiekty rozrywkowe, takie jak puby, czy hotele będą jednymi z ostatnich miejsc, które zostaną otwarte – pisze gazeta.

  • 10:56

    Francja: Uchylenie tajemnicy lekarskiej na czas pandemii, utworzenie organu nadzorczego oraz zagwarantowanie pacjentom prawa do sprzeciwu w niektórych sytuacjach to główne założenia ustawy dotyczącej "śledzenia" chorych na COVID-19, którą przegłosował Senat Francji.

    System informacyjny identyfikacji osób zakażonych koronawirusem ma scentralizować wszystkie dane dotyczące zarażonych i ich kontaktów.

  • 10:44

    Tajwan: Minister zdrowia Czen Shih-czung poprosił Światową Organizację Zdrowia o zapewnienie wyspie bezpośredniego dostępu do informacji na temat koronawirusa. Brak dostępu do danych z pierwszej ręki opóźnia walkę z pandemią – ocenił.

    Komunistyczne Chiny sprzeciwiają się członkostwu Tajwanu w WHO, ponieważ uważają go za zbuntowaną prowincję ChRL.

  • 10:42

    Rosja: Po pewnej stabilizacji liczby zakażeń koronawirusem pod koniec kwietnia, teraz nastąpił wzrost infekcji i kraj jest na siódmym miejscu na świecie pod względem ich liczby, władze regionów ogłaszają nowe środki w walce z pandemią - informuje miejscowa prasa.

    Liczba wykrytych w Rosji nowych zakażeń koronawirusem wyniosła minionej doby 10 559, o 457 więcej niż dzień wcześniej, zmarło 86 pacjentów z COVID-19, wobec 95 dzień wcześniej - poinformował sztab rządowy. Łączna liczba infekcji wynosi teraz 165 929, a zgonów - 1537.

    Rosja walczy z koronawirusem

  • 10:42

    Pakistan: Władze obawiają się, że w grupie pakistańskich pracowników powracających ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielu jest zakażonych nowym koronawirusem. Na powrót do kraju czekają w przepełnionych mieszkaniach, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.

    - Ta kwestia została podjęta w rozmowach z władzami ZEA. Oba państwa pracują razem nad znalezieniem optymalnego rozwiązania dla wspólnych obaw - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Pakistanu Aisha Farooqi.

  • 9:02

    Ukraina: W ciągu minionej doby wykryto 487 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 osób chorych na COVID-19 zmarło. Bilans zainfekowanych wzrósł do 13 184, a zgonów do 327. Ogółem wyzdrowiało 2097 osób.

  • 8:48

    Francja: Wciąż brakuje maseczek medycznych na rynku. Po ogłoszeniu decyzji rządu o możliwości ich sprzedaż w sklepach, związki lekarzy oskarżyły dystrybutorów o "ukrywanie maseczek". Między jednymi a drugimi wybuchła medialna wojna, sklepy reglamentują maseczki, na które są zapisy.

    Dopiero od poniedziałku we francuskich sieciach dystrybucyjnych oraz w niektórych mniejszych sklepach można oficjalnie kupić maseczki medyczne, a od soboty można je dostać w części aptek. Po maseczki ustawiają się kolejki, w części aptek i supermarketów powstają nawet listy oczekujących, a towar jest reglamentowany przez sprzedawców.

    "Wojna" o maseczki, których ciągle brak

  • 8:22

    Węgry: Dziesięć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, stwierdzono też 46 nowych zakażeń koronawirusem.

    Łączna liczba zmarłych, którzy chorowali na COVID-19, wzrosła na Węgrzech do 373, zaś wszystkich stwierdzonych zakażeń do 3111. Przy tym 759 osób uznano dotąd za wyleczone.

    Węgry utrzymują surowe obostrzenia w związku pandemią

  • 8:12

    Niemcy: 165 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w RFN do 6996. Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zwiększyła się o 26 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego. Liczba nieznacznie rośnie trzeci dzień z rzędu.

    Minionej doby obecność koronawirusa potwierdzono w Niemczech u kolejnych 947 osób, co oznacza wzrost o 262 przypadki w stosunku do danych z wtorku. Również dobowa liczba nowych infekcji rośnie trzeci dzień z rzędu. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 164 807.

  • 8:08

    USA: Gubernator Kalifornii Gavin Newsom skrytykował dwa hrabstwa na północy stanu - Yuba oraz Sutter - które zezwoliły od poniedziałku na wznawianie działalności m.in. przez restauracje, siłownie i zakłady fryzjerskie. Stopniowo odmrażać gospodarkę władze stanu planują od piątku.


    Oni popełniają wielki błąd. Narażają społeczeństwo na ryzyko.

    Dotychczas w Kalifornii zmarło 2381 osób zakażonych koronawirusem, z czego we wtorek 93. Ten zamieszkany przez blisko 40 mln osób bogaty stan na Zachodnim Wybrzeżu USA był jednym z pierwszych dotkniętych na szerszą skalę przez epidemię.

  • 7:23

    Hiszpania: Uznawana za najstarszą wyleczoną z COVID-19 osobę w Hiszpanii 106-letnia Ana del Valle pokonała drugą w swoim długim życiu pandemię. Przed ponad stu laty mieszkanka Andaluzji przetrwała dziesiątkującą Europę grypę hiszpańską.

  • 7:19

    Korea Południowa: Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem, oba u osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin. Nie zanotowano infekcji lokalnych.

    Bilans zakażonych wynosi obecnie 10 806 osób a ofiar śmiertelnych 255. Z liczby zakażonych 1100 przypadków wykryto u osób przybyłych z zagranicy. Ostatnio liczba ta spadła, bowiem władze nasiliły kontrole graniczne i wprowadziły obowiązkową dwudniową kwarantannę dla wszystkich przybywających pasażerów.

    Testy drive-thru w Korei Południowej

  • 7:18

    Chiny: W ciągu ubiegłej doby zanotowano zaledwie 2 nowe przypadki koronawirusa u osób, które wróciły zza granicy. Wykryto go też u 20 kolejnych osób, które nie miały żadnych objawów chorobowych - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia.

    Dla porównania dzień wcześniej wykryto 1 przypadek chorobowy (również "importowany") i 15 przypadków bezobjawowych.

    Obecnie łączna liczba zakażonych wynosi - według oficjalnych danych - 82 883. Liczba ofiar śmiertelnych nie zmieniła się i wynosi 4633.

  • 7:12

    Eksperci z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób zalecają, aby zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,8 metra. Ale czy taka odległość naprawdę chroni nas przed wirusem? Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli zasięg "rażenia" kaszlu.

    CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO

  • 6:50

    Wielka Brytania: Główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance przyznał we wtorek, że wcześniejsze przyspieszenie szerokiego stosowania testów na obecność koronawirusa byłoby korzystne.

  • 6:18

    Brazylia: Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe, alarmujące dane o postępach pandemii koronawirusa w największym kraju Ameryki Południowej. Resort przewiduje, że jej szczytowa faza nastąpi na przełomie maja i czerwca.

  • 5:52

    Chiny: W ciągu 24 godzin zanotowano dwa nowe przypadki COVID-19. Wykryto też obecność koronawirusa u 20 kolejnych osób, które nie miały żadnych objawów chorobowych - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia.

    Obydwa nowe przypadki zachorowań wykryto u osób, które powróciły z zagranicy

  • 5:43

    USA: W ciągu ostatniej doby zmarły 2333 osoby zakażone koronawirusem - wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim dobowym bilansem, w którym odnotowano 1015 zgonów. Był to najniższy 24-godzinny przyrost od miesiąca.

    Od początku epidemii w kraju zmarło ponad 71 tysięcy osób zakażonych SARS-CoV-2.

    Koronawirus w USA

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: