TVN24 | Świat

"Piękny gest w tym szczególnym dniu". Papież w swe imieniny przekazał respiratory szpitalom w trzech krajach

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Watykan wysyła na prośbę papieża Franciszka respiratory do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii. Dary zostaną przekazane w uroczystość świętego Jerzego, czyli w dniu imienin papieża (Jorge Bergoglio), przypadających w czwartek.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Tegoroczne imieniny papieża, który ma na imię Jorge - co jest odpowiednikiem polskiego imienia Jerzy - mijają pod znakiem pomocy i troski o potrzebujących w czasach pandemii. - To piękny gest w tym szczególnym dniu, w którym Ojciec Święty nie otrzymuje prezentów, ale wręcza je innym - powiedział papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, cytowany przez oficjalny portal Stolicy Apostolskiej, Vatican News.

Papież podjął decyzję o przekazaniu respiratorów i maseczek ochronnych szpitalom we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii VATICAN MEDIA/PAP/EPA

Na prośbę Franciszka zorganizowany został transport podarowanych przez niego respiratorów i środków medycznych - maseczek ochronnych i gogli - dla lekarzy i personelu pielęgniarskiego szpitali w Lecce w Apulii na południu Włoch, w Madrycie i rumuńskim mieście Suczawa, ognisku zachorowań.

Kardynał Krajewski osobiście zajął się transportem dwóch respiratorów do Lecce. W drodze powrotnej do Watykanu jałmużnik zatrzyma się w Neapolu, gdzie odbierze lekarstwa przeznaczone dla ubogich w Rzymie - podał Watykan.

"To jest pandemia społeczna"

W czwartek rano Franciszek odprawił mszę w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszka w Watykanie. Powiedział, że jednym ze skutków pandemii jest głód w rodzinach potrzebujących. Jak dodał, "niestety, pomaga im grupa lichwiarzy". - To jest inna pandemia, pandemia społeczna. Rodziny, w których ludzie mają pracę albo niestety pracują na czarno, nie mogą teraz pracować i nie mają co dać jeść dzieciom. A lichwiarze zabierają im resztki tego, co jeszcze mają - mówił papież. - Módlmy się za te rodziny, za dzieci w tych rodzinach, za godność tych rodzin. I módlmy się też za lichwiarzy, by Bóg dotknął ich serca i by się nawrócili - wezwał.

CZYTAJ TAKŻE: Papież ostrzega przed "jeszcze gorszym wirusem">>>

Koronawirus we Włoszech

We Włoszech liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 187 tysięcy. Z powodu COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 25 tysięcy osób, w tym 142 lekarzy. W Hiszpanii zarejestrowano ponad 213 tysięcy przypadków zainfekowania, zmarło 22 157 osób. W Rumunii liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 10 tysięcy. Zmarło 527 osób

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VATICAN MEDIA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: