Minister zdrowia bez maseczki wyszedł z restauracji, która powinna być zamknięta. Premier wzywa do dymisji

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Premier Czech Andrej Babisz wezwał ministra zdrowia Romana Prymulę do złożenia dymisji z pełnionej funkcji. Ma to związek z czwartkową wizytą szefa resortu zdrowia w luksusowej restauracji. Ze względu na pandemię COVID-19 wszystkie lokale gastronomiczne w Czechach powinny być zamknięte od 14 października.

W piątek czeski premier Andrej Babisz zapowiedział, że w związku z czwartkową wizytą w restauracji ministra zdrowia Romana Prymuli, zdymisjonuje go, o ile ten sam nie poda się do dymisji.

- Kiedy nasz personel medyczny walczy na pierwszej linii frontu, aby ratować życie naszych współobywateli, jest to absolutnie niewybaczalne - powiedział dziennikarzom Babisz.

Wychodząc z restauracji, która powinna być zamknięta, nie miał obowiązkowej maseczki

O czwartkowej wizycie ministra zdrowia Czech Romana Prymuli w restauracji poinformował w piątek portal dziennika "Blesk". Wychodząc z restauracji, która powinna być zamknięta, nie miał obowiązkowej maseczki.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie wyobrażałem sobie, że do tego dojdzie". Premier Czech przeprosił obywateli >>>

Według "Blesku" Prymula przyszedł do luksusowej restauracji przed godz. 22 i wyszedł pół godziny przed północą. W spotkaniu miał uczestniczyć szef klubu parlamentarnego ruchu ANO premiera Andreja Babisza, Roman Faltynek, który na antenie czeskiej telewizji przeprosił za swoje zachowanie. Z Prymulą miał rozmawiać o misjach medycznych.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa restauracje powinny być zamknięte od 14 października. Sam Prymula wielokrotnie wzywał ludzi do przestrzegania ograniczeń.

Wicepremier: ignorowanie noszenia maseczki jest kpiną z obywateli naszej republiki

Przed premierem Babiszem do złożenia dymisji Prymulę wezwali przedstawiciele partii opozycyjnych. Podobnie zareagował wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD), mniejszej z dwóch partii koalicji rządzącej.

"Ignorowanie noszenia maseczki jest kpiną z obywateli naszej republiki, to jest jednoznaczna i niedająca się usprawiedliwić porażka. Jest niemożliwe, aby koalicję rządzącą reprezentowały osoby, które nie przestrzegają rządowych rozporządzeń" – napisał Hamaczek w oświadczeniu dla agencji CTK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prymula, nazywany przez media "twarzą walki z koronawirusem", jest epidemiologiem, byłym lekarzem wojskowym i dyrektorem szpitala w Hradec Kralove. Był wiceministrem zdrowia, z funkcji zrezygnował i objął specjalnie dla niego przygotowane nowe stanowisko szefa rządowej rady do spraw badań i innowacji medycznych. 21 września bieżącego roku został ministrem zdrowia.

Bilans pandemii w Czechach

Czechy ostatniej doby odnotowały 14 151 nowych przypadków koronawirusa. Poprzedniego dnia było ich nieco więcej, bo 14 968. Zmarło kolejnych 106 osób.

W kraju, który zmaga się z jednym z wyższych przyrostów dziennych zakażeń dziennych w Europie, od marca zachorowało 223 065 osób.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: