Czesi proszą NATO i Unię o pomoc w walce z epidemią. Zgoda w Pradze

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Zgodę na przyjazd nawet 300 wojskowych lekarzy i personelu medycznego z krajów NATO i Unii Europejskiej wyraziła we wtorek Izba Poselska czeskiego parlamentu. Zagraniczni wojskowi mają pomóc systemowi ochrony zdrowia Czech. Zapowiedziany jest przyjazd 28 żołnierzy z USA.

Wyrażenie zgody przez parlament na przyjazd i pobyt na terytorium Republiki Czeskiej żołnierzy z innych państw jest ściśle przestrzeganym wymogiem konstytucyjnym. Do przyjęcia ustawy w tej sprawie potrzebna jest większość kwalifikowana, a nie tylko zwykła. Decyzję posłów będzie jeszcze musiał zatwierdzić Senat.

CZYTAJ TAKŻE: Całe Czechy na czerwono. Najwyższy stopień zagrożenia, premier nie wyklucza dalszych obostrzeń >>>

Izba Poselska wyraziła zgodę na przyjazd maksymalnie 300 wojskowych lekarzy i personelu medycznego z krajów NATO i Unii Europejskiej. Zapowiedziany jest przyjazd 28 żołnierzy z USA.

Zagraniczny personel wojskowy ma pomóc czeskiemu systemowi ochrony zdrowia

Posłowie uchwalili ustawę mimo sprzeciwu części posłów Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) oraz partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), która programowo nie zgadza się na obecność zagranicznych żołnierzy. Komuniści, którzy kontestują współpracę Czech z NATO, zgłosili wniosek, żeby zgodę rozciągnąć na przedstawicieli wszystkich państw Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Minister obrony Lubomir Metnar powiedział posłom, że trwają rozmowy z Niemcami na temat przyjazdu ich żołnierzy. - Rozpoczynają się także rozmowy z innymi krajami – powiedział. Zagraniczni żołnierze, przebywając i pracując w Czechach, nie będą mogli mieć broni i zawsze będą współpracować z czeskim personelem medycznym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Agencja CTK zwróciła uwagę, że zagraniczny personel wojskowy ma pomóc czeskiemu systemowi ochrony zdrowia. Według informacji Izby Lekarskiej z poniedziałku wśród osób mających pozytywny wynik testu na koronawirusa jest ponad 13 tys. pracowników służby zdrowia, w tym 2600 lekarzy i 6000 pielęgniarek.

Bilans pandemii w Czechach

10 273 nowe przypadki zakażenia koronawirusem wykryły w poniedziałek laboratoria w Czechach - poinformował resort zdrowia. To najwyższy poniedziałkowy wzrost od początku epidemii w tym kraju. Aktywnych przypadków jest 162 785.

Większość zakażonych nie ma wyraźnych oznak COVID-19. Łączny bilans zakażeń w kraju to 268 370.

Do tej pory w Czechach na koronawirusa zmarło 2365 osób z COVID-19. Dane dotyczące poniedziałku wskazują na 75 zgonów.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości