Lockdown w Austrii. Jakie obowiązują obostrzenia?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Lockdown w Austrii. Jakie obowiązują obostrzenia?
Lockdown w Austrii. Jakie obowiązują obostrzenia?TVN24
wideo 2/5
Lockdown w Austrii. Jakie obowiązują obostrzenia?TVN24

W związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się koronawirusa od północy z niedzieli na poniedziałek w Austrii rozpoczął się lockdown. Potrwa maksymalnie 20 dni. W tym czasie Austriacy mogą opuszczać domy jedynie w kilku określonych przypadkach. Zaleca się, by w miarę możliwości wykonywać pracę w trybie zdalnym. - To będzie naprawdę restrykcyjny, ogólnokrajowy lockdown - mówił z Wiednia reporter TVN24 Przemysław Kaleta. 

O tym, że w poniedziałek rozpocznie się ogólnokrajowy lockdown, kanclerz Austrii Alexander Schallenberg poinformował w piątek. Lockdown ma związek ze stale pogarszająca się sytuacją pandemiczną. Krajowa izolacja ma potrwać maksymalnie 20 dni, a po 10 dniach władze przeprowadzą ocenę skuteczności podjętych działań. Jest to pierwszy lockdown w Europie Zachodniej w ostatnim czasie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Austriacy mogą opuszczać domy jedynie w określonych przypadkach, takich jak podstawowe zakupy, wyjście do lekarza czy w celach rekreacyjnych jak spacer czy ćwiczenia na świeżym powietrzu. Zaleca się, by w miarę możliwości wybierać zdalny tryb pracy.

Zajęcia w szkołach nadal odbywają się stacjonarnie. W placówkach oświatowych wszystkich poziomów noszenie maseczki w pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe, ponadto regularnie przeprowadzane są tam testy na obecność koronawirusa.

Policja poinformowała, że ok. 1300 funkcjonariuszy będzie kontrolować w różnych częściach kraju przestrzeganie obostrzeń.

Od poniedziałku w Austrii trwa lockdown
Od poniedziałku w Austrii trwa lockdownTVN24

Od lutego obowiązkowe szczepienia

Dodatkowo rząd zapowiedział, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Według rządowych danych obecnie mniej niż 66 procent spośród 8,9 milionów mieszkańców Austrii jest w pełni zaszczepionych.

Sytuacja epidemiczna w Austrii

Według danych z niedzieli w Austrii odnotowano od początku pandemii 1 056 613 zakażeń koronawirusem - o 14 042 więcej niż dzień wcześniej. Zmarło łącznie 12 015 osób, z czego 22 w ciągu ostatniej doby. Wyzdrowiało 895 154 pacjentów. Na milion mieszkańców odnotowano dotychczas 116 398 zakażeń (dla porównania - w Polsce jest to 88 528 przypadków) i 1324 zgony (w Polsce 2139).

Kanclerz Austrii podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej, że nowe środki są konieczne, ponieważ "zbyt wielu wykazało niesolidarność". - To smutna, ale konieczna konsekwencja dramatycznego wzrostu liczby zakażeń w ostatnim czasie - oświadczyli Schallenberg, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein oraz szef władz Tyrolu Guenther Platter i burmistrz Wiednia Michael Ludwig podczas wspólnej konferencji w Pertisau am Achensee w Tyrolu.

Kanclerz podkreślił, że podjęte na początku listopada ostrzejsze środki, np. ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób, które nie są zaszczepione lub nie przeszły COVID-19 wcześniej niż pół roku temu, "zwiększyły chęć do szczepień, ale w niewystarczającym stopniu". Z powodu dramatycznej ilości zakażeń w wielu regionach o najmniejszym wskaźniku wyszczepienia oddziały OIOM są obłożone w maksymalnym stopniu.

Alexander Schallenberg przeprosił wszystkich zaszczepionych za wprowadzone ograniczenia, mówiąc, że to niesprawiedliwe, że muszą cierpieć z powodu blokady, choć wykorzystali wszystkie dostępne środki, by chronić siebie i innych przed zakażeniem i powstrzymać transmisję wirusa.

Protesty przeciwników lockdownu

W związku z wprowadzonym lockdownem, w sobotę na ulice Wiednia wyszło około 30 tysięcy przeciwników obostrzeń. Manifestujący to głównie stronnicy prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Dziennik "Die Welt" poinformował o incydencie, do którego doszło w połowie listopada w Górnej Austrii. Jak podała policja, trzech młodych mieszkańców Linzu zaplanowało podpalenie funkcjonariusza. Przyznali się do podpalenia radiowozu oraz do planu polegającego na "zwabieniu policjanta w zasadzkę dzięki prowokacji, a następnie oblaniu go benzyną i podpaleniu".

Śledczym wyjaśnili, że "funkcjonariuszy organów ścigania postrzegają jako swoich wrogów", ponieważ policja kontroluje przestrzeganie pandemicznych obostrzeń. - Zakładamy, że naprawdę to planowali, ale nie udało się im przeprowadzić tego planu. Dlatego ograniczyli się do podpalenia policyjnego samochodu - wyjaśnił rzecznik policji z Górnej Austrii.

Górna Austria jest krajem związkowym o najniższym wskaźniku szczepień i o jednej z najwyższych liczbie zakażeń w regionie alpejskim – podkreśla "Die Welt".

Autorka/Autor:ft/rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Spitzi-Foto / Shutterstock