Prace nad szczepionką przeciw COVID-19. WHO wskazuje "najbardziej zaawansowany pod względem rozwoju" projekt

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowywana przez brytyjski koncern AstraZeneca jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu na świecie. Dodano, że niemal równie obiecujący jest projekt amerykańskiej firmy Moderna.

- Szczepionka rozwijana przez AstraZeneca jest wiodącym projektem na świecie i najbardziej zaawansowanym pod względem rozwoju - powiedziała główna badaczka WHO doktor Soumya Swaminathan. Jak dodała, tuż za brytyjskim koncernem plasuje się amerykańska firma Moderna pracująca nad własnym projektem szczepionki.

Na świecie prowadzone są badania nad ponad 100 możliwymi szczepionkami przeciwko COVID-19, 15 z nich weszło w fazę testów klinicznych - przypomina agencja Reutera. Soumya Swaminathan przekazała także, że WHO prowadzi rozmowy na temat potencjalnej szczepionki z wieloma przedsiębiorstwami chińskimi, w tym z firmą Sinovac. Przedstawicielka WHO wezwała również do międzynarodowej współpracy przy badaniach klinicznych nad szczepionkami, podobnej do zorganizowanej już przez tę organizację akcji wspólnych badań nad lekami na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym"

Dzień wcześniej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, że pandemia COVID-19 ustępuje w Europie, ale rozwija się na całym świecie. W przyszłym tygodniu łączna liczba zakażeń przekroczy 10 milionów, a ofiar pół miliona - powiedział w czwartek. Szef WHO zapowiedział, że kiedy pandemia ostatecznie się skończy, świat nie powinien wracać do poprzedniego stanu, ale zbudować "nową normalność", która byłaby bardziej sprawiedliwa, oparta na zielonych technologiach i traktująca poważnie problem zmiany klimatu.

Tedros poruszył także temat szczepionki na COVID-19. Wyraził nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej.

- Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym - mówił.

Podczas rozmowy z eurodeputowanymi dyrektor WHO zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować władz Chin za ich postępowanie w pierwszej fazie pandemii. Jego zdaniem mające ograniczyć rozwój epidemii środki podjęte przez chiński rząd były odpowiednie, a nowego wirusa udało się zidentyfikować w rekordowo szybkim czasie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: