Chorwacja wprowadza 14-dniową kwarantannę dla przybywających z krajów bałkańskich

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Podróżni przybywający do Chorwacji z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Północnej w związku ze wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem na Bałkanach będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie – zdecydował w środę rząd w Zagrzebiu.

Chorwacki rząd zdecydował objąć 14-dniową kwarantanną przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Północnej. To obostrzenie nie dotyczy przyjezdnych jadących tranzytem przez Chorwację, dotyczy jednak wracających do kraju chorwackich obywateli - poinformował dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović. Nakazano też noszenie maseczek w środkach transportu publicznego.

Chorwacja została w stosunkowo niewielkim stopniu dotknięta koronawirusem. W liczących 4,2 miliona mieszkańców kraju zakaziło się ponad 2300 osób, a sto zmarło. Jednak po zarejestrowaniu niewielu przypadków lub ich braku od połowy maja Chorwacja odnotowała w ubiegłym tygodniu wzrost do 30 przypadków zakażeń dziennie.

Pozostałe cztery kraje bałkańskie odnotowały wyższy poziom zakażeń koronawirusem od początku czerwca, z prawie 200 nowymi przypadkami dziennie w Macedonii Północnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kontrowersje wokół imprezy tenisowej

Pod koniec maja Chorwacja otworzyła swoje granice bez ograniczeń dla obywateli dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w tym Niemiec, Austrii i Estonii, aby uratować swój przemysł turystyczny z powodu pandemii COVID-19. Chorwacja i kraje ościenne znalazły się na pierwszych stronach gazet po turnieju tenisowym na Bałkanach, który doprowadził do rozprzestrzenienia się koronawirusa, a główny organizator imprezy, numer jeden światowego tenisa Novak Djoković otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Władze sanitarne i organizatorzy turnieju zostali skrytykowani za brak środków ochrony, świąteczną atmosferę i brak fizycznego dystansu między widzami podczas turnieju. Premier Chorwacji Andrej Plenković, który oglądał w sobotę w Zadarze drugi etap turnieju, znalazł się w ogniu krytyki. Pomimo negatywnego wyniku testu został on oskarżony przez opozycję o narażenie zdrowia współobywateli, przemieszczając się po kraju przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 5 lipca.

W ubiegłym tygodniu w Bośni i Hercegowinie zanotowano 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie w tym kraju było ich 3 676. W tym samym okresie w Serbii wykryto 713 nowych przypadków, których łącznie do tej pory było 13 235.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości