Koreańczycy zmieniają sposób liczenia wieku. W oficjalnych dokumentach będą młodsi

Źródło:
Reuters, Guardian
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)Reuters Archive

Władze Korei Południowej przyjęły ustawę, która znosi tradycyjną w tym kraju metodę liczenia wieku. Przyjęcie międzynarodowego standardu w tym zakresie sprawi, że w oficjalnych dokumentach Koreańczycy będą zapisani jako o rok lub dwa lata młodsi.

W czerwcu 2023 roku przestanie obowiązywać w Korei Południowej tradycyjny system liczenia wieku, zgodnie z którym Koreańczycy w momencie urodzenia mają już zaliczony rok życia, a każdy kolejny dodawany jest 1 stycznia.

- Zmiana ma na celu zmniejszenie niepotrzebnych kosztów społeczno-ekonomicznych, ponieważ z powodu różnych sposobów liczenia wieku rodzą się prawne i społeczne spory oraz zamieszanie - powiedział w przemówieniu wygłoszonym w koreańskim parlamencie Yoo Sang-bum z rządzącej Partii Władzy Ludowej, cytowany przez agencję Reutera.

29-letnia Jeong Da-eun cieszy się z tej zmiany. Jak przyznaje, zawsze musiała dwa razy zastanowić się, kiedy pytano ją o wiek. - Pamiętam, jak obcokrajowcy patrzyli na mnie ze zdziwieniem, gdy zastanawiałam się nad odpowiedzią - wspomina. I dodaje: - Kto nie chciałby być młodszy o rok lub dwa?

Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku BaitoeyPYN / Shutterstock.com

W Korei Południowej w związku z tradycyjnym systemem liczenia wieku obowiązuje również odrębny system służący w obliczaniu wieku poborowego czy wieku uprawniającego do picia alkoholu i palenia papierosów - w tym przypadku wiek danej osoby jest obliczany od zera w chwili narodzin, a każdy kolejny jest dodawany wraz z rozpoczęciem się nowego roku kalendarzowego 1 stycznia.

Jednocześnie w dokumentach medycznych i prawnych Korea Południowa od wczesnych lat 60. stosuje międzynarodowe standardy liczenia wieku - liczenie od zera w momencie przyjścia na świat i dodawanie kolejnych lat w dokładnym dniu urodzin.

Tradycyjny system liczenia wieku w Korei Południowej

Jak zauważa brytyjski dziennik "Guardian", nie jest do końca jasne, skąd wywodzi się nietypowy, tradycyjny system liczenia wieku obowiązujący do tej pory w Korei Południowej. Jedna z teorii głosi, że rozpoczynanie życia z jednym rokiem uwzględnionym już rokiem należy wiązać z czasem płodowym, spędzonym w łonie matki. Inni doszukują się powiązań ze starożytnym azjatyckim systemem liczbowym, w którym nie funkcjonowało pojęcie zera.

Seul, stolica Korei PołudniowejShutterstock

Wyjaśnienie, dlaczego Koreańczycy dodają sobie kolejny rok akurat 1 stycznia, jest bardziej skomplikowane - zaznacza dziennik.

Według jednej z teorii starożytni Koreańczycy umieszczali swój rok urodzenia w chińskim kalendarzu księżycowym, który opiera się na pięciokrotnym powtórzeniu 12-letnich "małych cykli", tworzących razem 60-letni cykl. W tamtych czasach, gdy nie funkcjonowały regularne kalendarze, Koreańczycy zwykli ignorować dokładną datę swoich urodzin i w związku z tym dodawali sobie rok życia wraz z pierwszym dniem kalendarza księżycowego.

Dlaczego Koreańczycy "starzeją się" więc 1 stycznia? Nastąpiło to wraz z upowszechnieniem się w Korei Południowej zachodniego kalendarza, w którym to właśnie 1 stycznia jest pierwszym dniem roku - wyjaśnia "Guardian".

Koreańczycy odmłodnieją. O rok albo dwa lata

Ustandaryzowanie systemu liczenia wieku przez władze Korei Południowej oznacza, że po wejściu w życie nowego prawa koniecznie może być wymienienie dokumentów tożsamości na podające wiek obywatela według systemu międzynarodowego, opartego na dokładnym dniu urodzin. W konsekwencji w oficjalnych dokumentach Koreańczycy staną się - w zależności od daty urodzin - o rok lub nawet o dwa lata młodsi.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: Reuters, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: BaitoeyPYN / Shutterstock.com