Korea Północna przeprowadziła ćwiczenia z przygotowania ataku pociskami manewrującymi

Źródło:
PAP, Reuters

Korea Północna przeprowadziła w czwartek ćwiczenia rakietowe, w ramach których wystrzeliła próbnie cztery strategiczne pociski manewrujące. Miało to zademonstrować jej zdolność do przeprowadzenia kontrataku nuklearnego przeciwko wrogim siłom - poinformowała w piątek północnokoreańska oficjalna agencja KCNA, cytowana przez agencję Reutera. 

Ćwiczenia zademonstrowały "wojenną postawę nuklearnych sił bojowych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, wzmacniając pod każdym względem ich zdolność do śmiertelnego kontrataku nuklearnego przeciwko siłom wroga" - przekazała KCNA.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że wystrzelenie rakiet przez Pjongjang nie zostało ogłoszone przez Koreę Południową ani Japonię, które często jako pierwsze wykrywają ćwiczenia wojskowe Północy i publicznie o nich informują. Ministerstwo obrony Korei Południowej przekazało później, że wystrzelenie rakiet przez reżim Kima było monitorowane. Resort zaznaczył jednak, że są "różnice" między tym, co wykryły Seul i Waszyngton, a oświadczeniem Pjongjangu. Nie podano jednak szczegółów.

Ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej

Do próby rakietowej Północy doszło w czasie, gdy wojska Korei Południowej i USA prowadzą wspólne ćwiczenia studyjne w scenariuszu zakładającym użycie przez Koreę Północną broni jądrowej. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie "rozszerzonego odstraszania", czyli zobowiązania USA do obrony sojuszników przed potencjalnym atakiem.

Korea Północna wystrzeliła w ostatnich dniach trzy pociski balistyczne, w tym jeden o zasięgu międzykontynentalnym, który według obserwatorów mógłby uderzyć w terytorium Stanów Zjednoczonych. Reżim w Pjongjangu groził USA i Korei Południowej "bezprecedensowym odwetem" za wspólne ćwiczenia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić najnowsze próby rakietowe Korei Północnej., ale Chiny i Rosja, które dysponują prawem weta, w dalszym ciągu blokowały podjęcie stanowczych kroków w Radzie i wzywały do złagodzenia sankcji nałożonych na Pjongjang. Ministerstwo spraw zagranicznych KRLD skrytykowało Waszyngton i jego sojuszników za zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z serią testów rakietowych Północy.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters