Kim Dzong Un o głównych celach Korei Północnej w 2022 roku w obliczu "wielkiej walki na śmierć i życie"

Autor:
tas/dap
Źródło:
Reuters

Głównymi celami Korei Północnej na 2022 rok będą przyspieszenie rozwoju gospodarczego i poprawa życia ludzi w obliczu "wielkiej walki na śmierć i życie" - oznajmił przywódca tego kraju Kim Dzong Un. Podczas piątkowego przemówienia na plenum komitetu centralnego rządzącej partii podsumował zakończony rok.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, zakończył dziesiąty rok sprawowania władzy przemówieniem, w którym więcej wspomniał o fabrykach traktorów i mundurkach szkolnych niż o broni jądrowej czy Stanach Zjednoczonych - napisała agencja Reutera, powołując się na doniesienia państwowej prasy w Pjongjangu.

- Głównym zadaniem stojącym przed naszą partią i narodem w przyszłym roku jest gwarancja realizacji pięcioletniego planu i doprowadzenie do niezwykłej zmiany w rozwoju państwa i poziomie życia ludzi – zapowiedział Kim w czasie piątkowego przemówienia na plenum Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Północnej.

Rozwój wsi, diety rodaków

Większość swojego przemówienia Kim poświecił problemom wewnętrznym kraju, mówiąc o planach rozwoju regionów wiejskich, dietach rodaków, mundurkach szkolnych i potrzebie rozprawienia się z "niesocjalistycznymi praktykami".

"Duży nacisk na rozwój obszarów wiejskich jest prawdopodobnie populistyczną strategią" - skomentował wystąpienie północnokoreańskiego przywódcy Chad O'Carroll, twórca NK News, witryny internetowej z siedzibą w Seulu, która śledzi wydarzenia w Korei Północnej. "Ogólnie rzecz biorąc, Kim może być świadomy, że ujawnianie wyrafinowanych planów rozwoju militarnego, podczas gdy ludzie cierpią z powodu niedoborów żywności i trudnych warunków poza Pjongjangiem, może nie być w tym roku dobrym pomysłem" – napisał O'Carroll na Twitterze.

Żadnej konkretnej wzmianki o USA

Kim wykorzystywał poprzednie przemówienia z okazji Nowego Roku, aby przedstawić ważne oświadczenia polityczne, w tym nawiązać znaczące kontakty dyplomatyczne z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi. Ale streszczenia jego tegorocznego wystąpienia, opublikowane w północnokoreańskich mediach państwowych, nie zawierały żadnej konkretnej wzmianki o Stanach Zjednoczonych, a jedynie pobieżne wzmianki "o bliżej nieokreślonych dyskusjach o stosunkach międzykoreańskich i sprawach zewnętrznych" - odnotowała agencja Reutera.

W sobotnich publikacjach media państwowe wymieniają rozwój "ultranowoczesnych systemów uzbrojenia" jako główne osiągnięcie minionego roku, informują także, że Kim "wezwał do wzmocnienia obrony narodowej, aby stawić czoła niestabilnej sytuacji międzynarodowej".

Autor:tas/dap

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: