TVN24 | Świat

Co szykuje Korea Północna? Zdjęcia satelitarne rowu wykopanego w pobliżu reaktora

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters
Zdjęcia satelitarne wykopanego i zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei Północnej
Zdjęcia satelitarne wykopanego i zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei PółnocnejReuters/Maxar
wideo 2/3
Reuters/MaxarZdjęcia satelitarne wykopanego i zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei Północnej

Zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar Technologies, które uzyskała w sobotę agencja Reutera, ujawniły, że w kwietniu i maju Korea Północna wykopała rów w pobliżu reaktora jądrowego, a następnie go zasypała lub zamaskowała.

Prace miały miejsce obok pompowni w Ośrodku Badań Jądrowych Jongbjon, położonym około 100 kilometrów na północ od stolicy kraju Pjongjangu.

W sierpniu 2021 roku oenzetowska Międzynarodowa Agencja ds. Energii Atomowej poinformowała, że Korea Północna prawdopodobnie ponownie uruchomiła reaktor o mocy 5 megawatów (MW), który - jak się powszechnie uważa - produkuje pluton potrzebny do wyrobu broni jądrowej.

Zdjęcia satelitarne wykopanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei PółnocnejReuters/Maxar
Zdjęcia satelitarne zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei PółnocnejReuters/Maxar

Biuro prezydenta Korei Południowej oświadczyło w piątek, że Północ wydaje się gotowa do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej.

Północnokoreańskie groźby

Pod koniec kwietnia przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un po raz kolejny ostrzegł, że w razie zagrożenia Korea Północna może z wyprzedzeniem użyć broni jądrowej. Kim wyraził "niezłomną wolę" dalszego rozwijania potencjału atomowego koreańskiego wojska tak, aby mogło ono "w razie potrzeby zapobiegawczo i dokładnie powstrzymać i udaremnić wszelkie niebezpieczne próby i groźby, w tym stale rosnące zagrożenia nuklearne ze strony wrogich sił".

Korea Północna tylko w 2022 roku przeprowadziła 13 testów broni, w tym pierwszą od 2017 roku próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Zdjęcia satelitarne wykopanego i zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei PółnocnejReuters/Maxar
Zdjęcia satelitarne wykopanego i zasypanego rowu w pobliżu reaktora jądrowego w Korei PółnocnejReuters/Maxar

Negocjacje w sprawie broni nuklearnej między Waszyngtonem a Pjongjangiem utknęły w martwym punkcie w 2019 roku z powodu braku porozumienia w sprawie potencjalnego złagodzenia sankcji nałożonych przez USA w zamian za kroki Korei Północnej w zakresie rozbrojenia.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Maxar