Reuters: grupa chińskich lekarzy wyleciała do Korei Północnej

Źródło:
Reuters, BBC, PAP
Kim Dzong Un niewidziany od tygodnia
Kim Dzong Un niewidziany od tygodniaTVN24
wideo 2/2
Kim Dzong Un niewidziany od tygodniaTVN24

Agencja Reutera, powołując się na informacje z trzech niezależnych źródeł, poinformowała, że władze Chin wysłały 23 kwietnia do Korei Północnej grupę ekspertów, w tym medyków. Informacja ta zbiega się w czasie z doniesieniami o złym stanie zdrowia Kim Dzong Una, który miał przejść niedawno operację serca.

Delegacja ekspertów, w tym lekarzy, zarządzana przez wysokiego urzędnika Departamentu Łączności Komunistycznej Partii Chin, główne ciało zarządzające kontaktami z Koreą Północą, opuściła Pekin w czwartek – przekazały agencji Reutera osoby zaznajomione ze sprawą. Źródła agencji prosiły o zachowanie anonimowości ze względu na wrażliwość przekazywanych informacji. Agencja nie otrzymała odpowiedzi na pytania związane z tymi ustaleniami skierowane do wydziału międzynarodowego Komunistycznej Partii Chin i ministerstwa spraw zagranicznych Korei Północnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W piątek źródło agencji w służbach południowokoreańskich przekazało, że wywiad tego kraju potwierdza, iż Kim żyje i prawdopodobnie niebawem powróci do działalności publicznej. Osoba ta nie udzieliła komentarza na temat obecnego stanu zdrowia przywódcy ani o jakiejkolwiek chińskiej działalności w Korei Północnej. 

Gdzie jest Kim?

Kim Dzong Un nie pojawił się 15 kwietnia na państwowych uroczystościach z okazji urodzin swojego dziadka i założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena. To jedno z najważniejszych wydarzeń w KRLD w ciągu roku. Nie zdarzyło się wcześniej, by północnokoreański dyktator nie był na tych obchodach obecny - zauważa BBC. Jego absencja wywołała spekulacje i plotki.

Pojawiają się wątpliwości na temat stanu zdrowia Kim Dzong Unaen.kremlin.ru

Kim po raz ostatni był pokazywany przez państwowe media 12 kwietnia. Opublikowano wówczas jego zdjęcia z bazy lotniczej, gdzie oglądał grupę samolotów szturmowych. Jak pisze BBC, na fotografiach był w nienagannej formie i dobrym humorze.

Z informacji północnokoreańskich mediów wiadomo, że dzień wcześniej przywódca przewodniczył ważnemu spotkaniu politycznemu. Od tamtej pory go nie widziano – zaznacza brytyjski nadawca. Jak dodaje, północnokoreańska prasa nie wspomniała także o obecności dyktatora podczas próby rakietowej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu, choć zwykle po tego typu testach publikowane są zdjęcia z poligonu.

Pompeo: pilnie przyglądamy się sytuacji

20 kwietnia telewizja CNN poinformowała, opierając się na źródłach w amerykańskiej administracji, o pogarszającym się stanie zdrowia Kim Dzong Una, który, według jej informatorów, miał przejść poważną operację serca.

W czwartek prezydent Donald Trump powiedział podczas konferencji prasowej w Białym Domu, że według posiadanych przez niego informacji spekulacje w mediach na temat pogarszającego się zdrowia Kim Dzong Una nie mają faktycznych podstaw.

Sekretarz stanu Mike Pompeo w wywiadzie dla Fox News, zapytany o sprawie stanu zdrowia Kima, odpowiedział, że "nie ma obecnie informacji, którymi mógłby się dzisiaj podzielić, ale Amerykanie powinni wiedzieć, że bardzo pilnie przyglądamy się sytuacji".

Pojawiają się wątpliwości na temat stanu zdrowia Kim Dzong UnaTwitter/realdonaldtrump/Wikimedia CC BY 2.0

Autorka/Autor:asty,ft//rzw

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.kremlin.ru