"Konsulowie odbili ją z rąk funkcjonariuszy granicznych". Siostra Sawczenko zatrzymana

[object Object]
Wiera Sawczenko zatrzymanaReuters Archive
wideo 2/6

Siostra skazanej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, Wira, którą próbowały zatrzymać rosyjskie służby graniczne, została przewieziona przez ukraińskich dyplomatów do konsulatu w Rostowie nad Donem - poinformował rano adwokat Ilja Nowikow.

Powiedziano jej, że jest poszukiwana federalnym listem gończym za obrazę sędziego, ale w związku z tym, że znajdowała się w samochodzie na dyplomatycznych numerach, straż graniczna nie mogła jej zatrzymać. Szczerze mówiąc konsulowie faktycznie odbili ją z rąk funkcjonariuszy granicznych Ilja Nowikow

Nowikow, który jest obrońcą Nadii Sawczenko, oświadczył, że Rosjanie chcieli zatrzymać siostrę jego klientki przy wyjeździe z Rosji, gdyż jest ona poszukiwana za obrazę sędziego w Czeczenii.

- Powiedziano jej, że jest poszukiwana federalnym listem gończym za obrazę sędziego, ale w związku z tym, że znajdowała się w samochodzie na dyplomatycznych numerach, straż graniczna nie mogła jej zatrzymać. Szczerze mówiąc konsulowie faktycznie odbili ją z rąk funkcjonariuszy granicznych – relacjonował Nowikow w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych. Poinformował, że rozmowy o dalszym losie Wiry Sawczenko prowadzone są na najwyższym szczeblu dyplomatycznym. Wyraził także nadzieję, że będzie ona mogła wyjechać z Rosji w najbliższych dniach.

"Zamknęli się w samochodzie"

Do próby zatrzymania siostry Nadii Sawczenko doszło w środę na granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdy wracała ona do swego kraju.

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na władze ukraińskie, Wira Sawczenko znajdowała się w ukraińskim samochodzie dyplomatycznym i została zatrzymana na przejściu granicznym, gdy próbowała wrócić na Ukrainę. Rosyjski oficer straży granicznej miał ją poinformować, że znajduje się ona na federalnej liście osób poszukiwanych. Nie podał przyczyn zatrzymania.

- Wiera pozostaje w ukraińskim samochodzie dyplomatycznym do czasu wyjaśnienia sprawy - relacjonował cytowany przez Reutera Jarema Duch z biura prasowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Natomiast rzecznik ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba napisał na Twitterze: "Wira Sawczenko i nasz konsul zamknęli się w samochodzie. Władze rosyjskie zablokowały samochód ignorując jego dyplomatyczny status".

- Mam nadzieję, że zatrzymanie Wiry Sawczenko nie oznacza, że Rosja wzięła kolejną zakładniczkę - powiedział Kuleba. Dodał, że prezydent Poroszenko poinformował o incydencie zagranicznych partnerów Ukrainy.

Później Kuleba napisał, że Sawczenko razem z konsulami jest w drodze do konsulatu ukraińskiego w Rostowie.

22 lata kolonii karnej

Nadija Sawczenko została 22 marca skazana przez rosyjski sąd na 22 lata kolonii karnej za rzekomy udział w spowodowaniu śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy w Donbasie. Sawczenko zdecydowanie odrzucała te zarzuty. Wyrok uprawomocnił się 5 kwietnia. Następnego dnia Sawczenko ogłosiła głodówkę protestacyjną domagając się umożliwienia jej powrotu na Ukrainę. Protest przerwała 19 kwietnia na prośbę prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki.

Poroszenko poinformował 24 kwietnia, że uzgodnił podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, wstępne warunki ekstradycji Sawczenko na Ukrainę.

Autor: mm/kk, mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: