Trwało dłużej, niż przewidywano. "Konstruktywne" spotkanie Blinkena z Ławrowem

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, Reuters

USA i Rosja, mimo dzielących ich różnic, powinny współpracować w niektórych kwestiach – podkreślili w środę wieczorem sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas rozmów w Reykjaviku.

Spotkanie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa jest pierwszą rozmową w cztery oczy na tak wysokim szczeblu, od kiedy Joe Biden został prezydentem. Poprzedza ewentualny czerwcowy szczyt prezydencki, mający na celu poprawę stosunków między byłymi wrogami z czasów zimnej wojny - pisze Reuters. Spotkanie trwało godzinę i 45 minut, dłużej niż przewidywano.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Konstruktywne" spotkanie

Ławrow, przemawiając podczas otwarcia rozmów, powiedział, że Rosję i Stany Zjednoczone dzielą "poważne różnice", ale muszą współpracować "w dziedzinach, w których zbiegają się nasze interesy". Szef rosyjskiego MSZ powiedział po spotkaniu rosyjskim mediom państwowym, że rozmowy były "konstruktywne" i że Rosja jest gotowa do omawiania wszystkich kwestii między dwoma krajami "na zasadzie wzajemnego szacunku".

Dwaj dyplomaci przygotują propozycje ewentualnego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział Ławrow.

"To służy naszym obywatelom, Rosjanom i całemu światu"

Wyżsi urzędnicy departamentu stanu USA stwierdzili, że spotkanie nie przyniosło przełomu, ale określili je jako "dobry początek" w pracy nad stosunkami między krajami "w nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach".

Antony Blinken powiedział, że Joe Biden "chce przewidywalnych, stabilnych relacji z Rosją" i podkreślił, że kraje mogą współpracować w walce z pandemią COVID-19, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, negocjacjach dotyczących programów nuklearnych Iranu i Korei Północnej oraz wojny w Afganistanie. – To służy naszym obywatelom, Rosjanom i całemu światu – stwierdził Blinken.

'"Spotkałem się z ministrem Ławrowem, by sprawdzić, czy możliwe są stabilniejsze i bardziej przewidywalne relacje z Moskwą" - napisał Blinken na Twitterze po spotkaniu.

Reuters przekazał, że Blinken i Ławrow rozmawiali również na temat cyberbezpieczeństwa, ruchów wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Urzędnicy Departamentu Stanu mieli nalegać, by spotkanie dyplomatów było "przygotowaniem stołu" dla przyszłych rozmów. Blinken naciskał na Rosję, aby uwolniła obywateli USA Paula Whelana i Trevora Reeda, a także podniósł temat stanu zdrowia zatrzymanego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego - poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP, Reuters