Kijów: Separatyści naruszyli zawieszenie broni. Nie żyją ukraińscy wojskowi

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Od północy w wyniku dwukrotnego naruszenia zawieszenia broni ze strony separatystów w Donbasie zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy – poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzień wcześniej dwóch wojskowych zostało rannych.

Jak sprecyzowało ukraińskie dowództwo, żołnierze zginęli w ostrzale pozycji w okolicy miejscowości Wodiane. Podkreślono, że ukraińska armia odpowiedziała na "prowokacje przeciwnika", zmuszając go do powrotu do przestrzegania rozejmu.

Poprzedniego dnia przeciwnik naruszył zawieszenie broni pięciokrotnie, dwóch wojskowych zostało rannych - przekazał sztab.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zawieszenie broni w Donbasie

W związku z zaostrzeniem sytuacji ukraińska delegacja w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie zwołała pilne posiedzenie podgrupy ds. bezpieczeństwa.

20 października prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył podczas dorocznego wystąpienia przed parlamentem, że w Donbasie trwa najdłuższe zawieszenie broni od początku konfliktu. Weszło ono w życie 27 lipca.

Od tamtej pory prorosyjscy separatyści wielokrotnie naruszali rozejm. Dotychczas, oprócz strat piątkowych, rannych zostało kilku żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych, a jeden zginął.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tysięcy śmiertelnych ofiar.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości