TVN24 | Świat

Konflikt Rosji z Ukrainą i Zachodem. Viktor Orban: możemy być lodołamaczem w stosunkach między Wschodem i Zachodem

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Premier Viktor Orban ocenił, że Węgry mogą być "lodołamaczem" w stosunkach między Wschodem i Zachodem. Nawiązując do spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, powiedział, że Węgry są członkiem NATO i Unii Europejskiej, ale jednocześnie starają się utrzymywać dobre stosunki z Rosją.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w rozgłośni Kossuth Radio, że "gdy są problemy, napięcia, zamrożenie i w stosunkach między Zachodem i Wschodem następuje 'epoka lodowcowa', to takie kraje jak Węgry mają znaczenie, bo możemy wystąpić w roli 'lodołamacza'".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Podkreślił, że Węgry są członkiem NATO i Unii Europejskiej, ale jednocześnie starają się utrzymywać dobre stosunki z Rosją. Jego zdaniem ten "węgierski model" bardzo odbiega od polityki większości krajów UE, ale widać go np. w polityce Niemiec czy w gospodarczych wynikach Francji. Podkreślił przy tym, że wkrótce do Moskwy pojadą kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.

Orban: jeszcze dużo i długo będziemy z Rosjanami rozmawiać

Orban powiedział, że Węgry chcą pokoju i zmniejszenia napięcia, a aby to było możliwe, trzeba rozmawiać. - Jeszcze dużo i długo będziemy z Rosjanami rozmawiać, a Węgry zrobiły na tej drodze pierwszy krok – oświadczył.

Czytaj: ROSJA - UKRAINA. PRZYCZYNY KONFLIKTU

Dodał, że Węgry miały złe stosunki ze Związkiem Sowieckim, ale ta epoka minęła i teraz starają się, by "z nową Rosją mieć inny system relacji".

Podczas wtorkowego spotkania w Moskwie Orban i Putin rozmawiali głównie o sprawach gospodarczych, w tym o zwiększeniu ilości zakontraktowanego gazu w długoterminowej umowie dwustronnej z 4,5 do 5,5 mld rocznie. Poruszono również sprawę napięcia w Europie.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości