Konflikt Rosja-Ukraina. Kongresmen demokratów: powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Powinniśmy nałożyć sankcje na Nord Stream 2 i zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział kongresmen demokratów Mike Quigley. Jednocześnie dodał, że ogłaszając stan podwyższonej gotowości dla żołnierzy USA, administracja pokazała, że poważnie traktuje kryzys między Rosją a Ukrainą.

Kongresmen Mike Quigley, który jest członkiem zespołów parlamentarnych do spraw Ukrainy i Polski, odniósł się w rozmowie z Polską Agencją Prasową do poniedziałkowej decyzji Pentagonu o postawieniu 8,5 tysiąca żołnierzy w USA w stan podwyższonej gotowości, by w razie potrzeby byli w stanie szybciej przybyć do Europy w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Pentagon zasugerował też, że zamierza wysłać dodatkowe siły do państw wschodniej flanki NATO.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- To miało jasno okazać wsparcie dla Ukrainy i naszych sojuszników NATO. Co kluczowe, to też kolejny sposób, by zademonstrować Kremlowi, jak bardzo poważnie Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy biorą pod uwagę tę sytuację - powiedział kongresmen reprezentujący Chicago. - To absolutnie prawidłowy krok administracji w tej fazie napięć - dodał.

Quigley dodał jednocześnie, że administracja Joe Bidena powinna powziąć dodatkowe kroki, w tym nałożenie dodatkowych sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. - Nadal uważam, że poza wspieraniem NATO powinniśmy być gotowi powziąć każde konieczne działanie, by odwieść Rosję od inwazji na Ukrainę, w tym nakładając sankcje na gazociąg Nord Stream 2 i dostarczając większą pomoc obronną dla Ukrainy - powiedział.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu >>>

W Senacie trwają negocjacje w sprawie sankcji gospodarczych

W niedawnym liście do prezydenta Bidena Quigley wraz z proukraińskimi politykami z obydwu partii wezwał administrację, by niezwłocznie dostarczyła Kijowowi między innymi drony i pociski przeciwokrętowe. Jak dotąd w ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej Ukraina otrzymała między innymi amunicję, zestawy przeciwpancerne Javelin i przenośne zestawy przeciwlotnicze Stinger.

Projekt dodatkowych sankcji na operatora gazociągu Nord Stream 2 został odrzucony w styczniu w Senacie za sprawą głosu większości senatorów demokratów. Obecnie w izbie tej trwają negocjacje dotyczące szerokiego pakietu dotkliwych sankcji gospodarczych - w tym tych przeciwko NS2 - nazwanego "matką wszystkich sankcji". Większość demokratów chce jednak, by restrykcje zostały nałożone tylko w przypadku wznowienia agresji Rosji przeciwko Ukrainie, by nie tracić "czynnika odstraszania", podczas gdy większość republikanów stoi na stanowisku, że przynajmniej część sankcji powinna zostać nałożona już teraz, by zakomunikować Kremlowi stanowczość.

Nord Stream 2Nord Stream 2 / Axel Schmidt

>>> "Strategicznie ważny sygnał" od NATO dla Rosji. Analiza <<<

Konflikt Rosja-Ukraina

Rosja skoncentrowała przy granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Eksperci i państwa Zachodu mówią o rosnącym zagrożeniu rosyjską agresją na to państwo.

Choć Rosja zaprzeczała planowaniu inwazji, to nie wycofała jednak swoich sił usytuowanych w pobliżu granicy z Ukrainą. Na żądania Zachodu w sprawie deeskalacji napięcia przedstawiła listę propozycji dotyczących "gwarancji bezpieczeństwa", w których domaga się od USA i państw NATO między innymi, by nie przyjmowały Ukrainy do Sojuszu, a także by wycofały kontyngenty z państw członkowskich w Europie Wschodniej.

Jak rozwinie się sytuacja przy ukraińskiej granicy? Co jest celem Putina? Czytaj, co mówią eksperci >>>

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Tagi:
Raporty: