Konfiskata auta za jazdę po pijaku. Drastyczna kara u sąsiada Polski

Nowe prawo oznacza dotkliwe karytvn24

Po raz drugi w ciągu roku siądziesz za kierownicą pod wpływem? Możesz stracić samochód. Jak przewiduje wprowadzana w życie na Białorusi ustawa, za recydywę grozi konfiskata pojazdu.

Nowe prawo wchodzi w życie od północy ze środy na czwartek. Przewiduje ona grzywnę za pierwszą jazdę w stanie nietrzeźwym wysokości 6,5-13 mln rubli białoruskich (2-4 tys. zł).

Druga jazda w stanie nietrzeźwym w ciągu roku grozi konfiskatą wozu niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem. Wyjątkiem będą jedynie pojazdy użytkowane wbrew woli właściciela albo przejęte w wyniku działań niezgodnych z prawem, np. kradzieży.

Osoby, które uporczywie dopuszczają się jazdy po pijanemu, mogą nawet trafić do więzienia.

Ostre zwalczanie problemu

Choć nowa ustawa wchodzi w życie w czwartek, będzie ona uwzględniać wszystkie przypadki jazdy po pijanemu wykryte od pierwszego stycznia tego roku. Według danych milicji drogowej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku było ich około 30 tysięcy.

Ustawa ma na celu zaostrzenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem w stanie upojenia alkoholowego, pod wpływem narkotyków, środków psychotropowych lub innych substancji odurzających.

Według danych białoruskiego MSW co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24