Komorowski w Japonii o gospodarce i wojnie na Ukrainie


O współpracy gospodarczej oraz w zakresie polityki bezpieczeństwa rozmawiali w Tokio prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe. Obaj uznali, że rosyjska, nielegalna aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju.

Spotkanie z szefem japońskiego rządu było ostatnim punktem dwudniowej wizyty Komorowskiego w Japonii.

- Przywiązujemy dużą wagę do współpracy polsko-japońskiej w obszarze politycznym - zapewniał prezydent na wspólnym briefingu z premierem Japonii.

W Tokio o Ukrainie

Polski prezydent mówił m.in. o współpracy w obszarze polityki bezpieczeństwa i obrony, "w obliczu zagrożenia świata działaniami terrorystycznymi, a także działaniami lekceważącymi suwerenność i niepodległość sąsiadów".

- To także wspólna wizja konieczności zreformowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, a szczególnie Rady Bezpieczeństwa - dodał Komorowski.

Jak zaznaczono we wspólnym oświadczeniu, Komorowski i Abe zgodzili się, że sytuacja we wschodniej Ukrainie, w tym rosyjska, nielegalna aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji ze skutkami globalnymi i powinna być rozwiązana metodami pokojowymi i dyplomatycznymi, z pełnym poszanowaniem niezawisłości Ukrainy.

Obaj politycy - zaznaczono w oświadczeniu - zdecydowali się szukać możliwości rozwoju współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego, szczególnie z Ukrainą.

Relacje gospodarcze

Komorowski podkreślił, że "biznes japoński to największy biznes pochodzący z Azji, który zdecydował się zainwestować poważne środki w Polsce po przełomie ustrojowym".

Zwrócił uwagę na wspólną polsko-japońską kopalnię miedzi Sierra Gorda w Chile, którą otworzyło KGHM wraz z japońskim inwestorem. Miedź ma być transportowana m.in. do japońskich hut.

Również Shinzo Abe podkreślał "ważną rolę kontaktów gospodarczych w relacjach polsko-japońskich oraz w stosunkach Japonii i UE".

Partnerstwo strategiczne

Premier Japonii zapewniał również, że "absolutnie nie ma przyzwolenia dla rodzących się zbrojnych fundamentalizmów, ani prób siłowej zmiany status quo".

- Będziemy aktywnie działać na rzecz pokoju i stabilizacji, zarówno lokalnie, jak i globalnie - deklarował szef japońskiego rządu.

Obaj politycy mówili o podniesieniu relacji polsko-japońskich do poziomu partnerstwa strategicznego.

Abe wręczył prezydentowi Polski zaświadczenie o przyznaniu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Orderu Wchodzącego Słońca. Order został przyznany w lipcu 1928 roku, a oryginał zaginął w czasie II wojny światowej.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP