Świat

"Kommiersant": Rosja rozważa uderzenia punktowe na Ukrainie

Świat

mil.ruCierpliwość Rosjan ma "mieć granice"

Moskwa rozpatruje możliwość "przeprowadzenia uderzeń punktowych" na terenie Ukrainy w odpowiedzi na ostrzał od strony ukraińskiej w rosyjskim obwodzie rostowskim - pisze dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do Kremla. Rzecznik Władimira Putina twierdzi, że to kłamstwo.

W następstwie ostrzału w rosyjskim Doniecku (małe miasto przy granicy z Ukrainą w obwodzie Rostowskim - red.) w obwodzie rostowskim zginęła w niedzielę jedna osoba, a dwie zostały ranne. - Nasza cierpliwość ma granice - powiedział rozmówca dziennika, dodając, że strona rosyjska "dobrze wie, skąd strzelają". Jednocześnie zastrzegł, że chodzi nie o jakąś akcję o szerokim zasięgu, lecz "jedynie o jednostkowe uderzenia na pozycje, skąd jest ostrzeliwane rosyjskie terytorium".

Twierdzeniom przytaczanym przez dziennik zdecydowanie zaprzeczył Kreml. - Doniesienia o tym, że Rosja rozpatruje taką możliwość są nonsensowne. Nie odpowiadają rzeczywistości - oświadczył przez telefon agencji Bloomberg rzecznik prezydenta Rosji Pieskow.

Ukraińska "agresja" czy prowokacja?

Po niedzielnym incydencie Moskwa natychmiast przestrzegła Kijów przed "nieuniknionymi konsekwencjami", nazywając zdarzenie "agresywnym aktem dokonanym przez stronę ukraińską przeciwko suwerennemu terytorium rosyjskiemu i obywatelom Federacji Rosyjskiej". Kijów ze swej strony zaprzecza, by to ukraińscy żołnierze stali za ostrzałem terytorium Federacji Rosyjskiej i śmiercią rosyjskiego obywatela. Podkreśla, że dowiedziono, iż wielokrotnie to prorosyjscy separatyści ostrzeliwali terytorium Rosji i ludność cywilną, by zrzucić potem winę na ukraińskich żołnierzy. Pomysł zastosowania przez Rosję broni precyzyjnego rażenia w odwecie za incydent w obwodzie rostowskim przedstawił w niedzielę także wiceprzewodniczący Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu) Jegwienij Buszmin, który w izbie reprezentuje obwód rostowski.

Mała szansa inwazji

Tymczasem eksperci pytani o zdanie przez dziennik "Kommiersant" wątpią, by Moskwa zdecydowała się na siłowy scenariusz na Ukrainie.

- Zdawać by się mogło, że ofiary wśród ludności cywilnej na terenie Rosji to ważki argument dla Rosji za przeprowadzeniem operacji wojskowej na Ukrainie w takiej czy innej formie, ale władze FR doskonale uświadamiają sobie długotrwałe następstwa takiej interwencji. Nawet w przypadku efektywnego blitzkriegu operacja wymagałaby następnie wielu wysiłków w celu utrzymania pokoju na Ukrainie i poniesienia poważnych kosztów międzynarodowych - powiedział wiceprezes Ośrodka Badań Politycznych Rosji Dmitrij Polikanow.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk\mtom/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: