Komisja Europejska znów zajmie się Polską

[object Object]
Komisja Europejska od stycznia prowadzi wobec polskiego rządu procedurę ws. ochrony praworządności tvn24
wideo 2/35

Na środowym kolegium komisarzy omówiona zostanie sytuacja w Polsce - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Jak dodała, punkt ten został dopisany do planu spotkania na prośbę szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa została zapytana, czy KE odniesie się do ostatnich wydarzeń w Polsce oraz o to, czy sytuacja w naszym kraju będzie przedmiotem rozmowy na najbliższym kolegium komisarzy.

- Komisja już przy kilku okazjach wyraziła zaniepokojenie stanem praworządności w Polsce - powiedziała rzeczniczka. Potwierdziła, że temat rzeczywiście zostanie poruszony przez komisarzy na zaplanowanym na środę spotkaniu.

Jak dodała, o to, by dodać ten punkt do obrad, poprosił Jean-Claude Juncker.

[object Object]
Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższegotvn24
wideo 2/35

Timmermans zaniepokojony

Nieoficjalne źródła PAP w Brukseli podają, że decyzja szefa Komisji Europejskiej, by włączyć dyskusję o Polsce do posiedzenia komisarzy wynika z ostatnich wydarzeń w Warszawie. Źródło nie było w stanie powiedzieć, czy KE przyjmie jakieś rekomendacje, ale zaznaczyło, że zajścia potwierdzają, że instytucje państwa prawa muszą być chronione.

W ubiegłym tygodniu wiceszef KE, który prowadzi sprawę Polski, Frans Timmermans, mówił w Parlamencie Europejskim, że jest zagrożenie, iż kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce pogłębi się po przyjęciu nowych ustaw w tej sprawie.

Timmermans, relacjonując europosłom, co wydarzyło się od 27 lipca, kiedy to KE wydała zalecenia dla polskiego rządu w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK, podkreślił, że prace TK są obecnie w dużym stopniu utrudnione, bo spór uniemożliwia orzekanie w pełnym składzie.

Zdaniem Timmermansa trzy nowe ustawy w sprawie TK odnoszą się wprawdzie do niektórych problemów poruszonych w zaleceniach KE z 27 lipca, ale "wprowadzają też nowe przepisy, które budzą zaniepokojenie", szczególnie dotyczące wyboru prezesa TK.

Bruksela zajmuję się Polską

W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie i zastosowanie się do wszystkich wyroków TK.

Polski rząd odpowiedział 27 października na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia.

Rekomendacje KE były drugim etapem procedury praworządności. Jeśli Komisja uzna, że odpowiedź polskiego rządu nie jest zadowalająca, mogłaby przejść do trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski.

Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

Procedura ochrony państwa prawa w Unii Europejskiej europa.eu

Autor: kg,pk\mtom, adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Tagi:
Raporty: