Świat

Kolejny ukraiński myśliwiec zestrzelony. Spadł obok wraku boeinga

Świat

Ministerstwo Obrony UkrainyZestrzelony został MIG-29

W czwartek w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zestrzelono myśliwiec ukraińskich sił zbrojnych, który na niskiej wysokości przelatywał nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Maszyna rozbiła się na polu w następstwie eksplozji, a pilot się katapultował. Do incydentu doszło w pobliżu miasta Żdaniwka, ok. 40 km na wschód od Doniecka i obok miejsca, w którym 17 lipca rozbił się zestrzelony malezyjski samolot pasażerski.

AFP relacjonuje, że do palącego się myśliwca zbliżyło się dwóch uzbrojonych separatystów, a następnie rozległy się strzały.

"Dwóch pilotów się katapultowało"

- Leciał nad nami i doszło do eksplozji. Dwóch pilotów się katapultowało - powiedział świadek cytowany przez AFP, Danil.

Rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sielezniow potwierdził, że maszyna należała do sił ukraińskich. - Trwa operacja ratunkowa - dodał.

W czwartek rząd w Kijowie poinformował, że władze Ukrainy zawieszają rozejm ogłoszony w promieniu 20 km wokół miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego w obwodzie donieckim. W wyniku zestrzelenia 17 lipca Boeinga 777 linii Malaysia Airlines zginęło prawie 300 ludzi.

W środę o zawieszeniu międzynarodowej misji poszukiwawczej ze względu na trwające tam starcia sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami poinformował premier Holandii Mark Rutte. Poszukiwania prowadziło kilkudziesięciu ekspertów holenderskich, australijskich i malezyjskich.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: