Kim pokazał się po dłuższej przerwie. "Wyjaśnił zadania stojące przed partią, wojskiem i sektorami gospodarki"

Źródło:
PAP

Północnokoreańskie media podały w poniedziałek, że przywódca kraju Kim Dzong Un przewodniczył posiedzeniu biura politycznego partii. Miał nakazać wzmocnienie środków walki z pandemią COVID-19. Było to pierwszy raz od 25 dni, gdy Kim pokazał się publicznie.

Na posiedzeniu Partii Pracy Korei Kim Dzong Un "wyjaśnił zadania stojące przed partią, wojskiem i sektorami gospodarki, by dodatkowo zacieśnić kryzysowy front przeciwepidemiczny" – podała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Należy "utrzymywać wysoki poziom czujności, odgrodzić się szczelnym murem i dodatkowo natężyć pracę przeciwepidemiczną, mając świadomość ważnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa i dobro ludu" – podkreślił Kim, cytowany przez agencję.

25 dni bez Kima

Południowokoreańska agencja Yonhap zwraca uwagę, że było to pierwsze publiczne wystąpienie Kima od 22 października. Wówczas oficjalna prasa opisywała jego wizytę na cmentarzu chińskich żołnierzy poległych na wojnie koreańskiej (1950-1953). Państwowe media reżimu zwykle informują o działaniach przywódcy z jednodniowym opóźnieniem.

Północnokoreańskie media nie wspominały o zwycięstwie Joe Bidena w niedawnych wyborach prezydenckich w USA, choć wydaje się, że Pjongjang bacznie obserwuje zarówno działania Bidena, jak i jego rywala, obecnego prezydenta Donalda Trumpa – zauważa japońska stacja NHK.

Władze Korei Północnej nie zgłosiły ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem na terytorium kraju. Już w początkowym okresie pandemii kraj podjął natomiast stanowcze środki zapobiegawcze i zamknął granice wkrótce po zgłoszeniu pierwszych przypadków COVID-19 w chińskim mieście Wuhan.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP