Kijów nie kontroluje 493 km granicy z Rosją. Rząd przyjął program Europejski Wał

Ukraina wybuduje Europejski Wał wzdłuż granicy z Rosją
Ukraina wybuduje Europejski Wał wzdłuż granicy z Rosją
Espreso TV
Espreso TVUkraińcy będą bronili swojego kraju za wszelką cenę - mówi premier Jaceniuk

Ukraiński rząd zatwierdził w środę wprowadzenie w życie programu Europejski Wał, którego celem będzie stworzenie potężnej sieci zabezpieczeń wzdłuż całej granicy Ukrainy z Rosją oraz wzdłuż obecnej linii frontu w Donbasie na wschodzie kraju.

- Wyznaczyliśmy zadanie zbudowania linii bezpieczeństwa. Będzie ona graniczyła z linią wyznaczoną przez dowództwo armii w strefie operacji antyterrorystycznej (ATO) i zapobiegała w ten sposób infiltrowaniu terytorium Ukrainy znajdującego się pod kontrolą ukraińskich władz przez rosyjskich terrorystów i najemników - powiedział premier Arsenij Jaceniuk w czasie środowego posiedzenia rządu w Kijowie.

Europejski Wał na granicy z Rosją

Druga linia bezpieczeństwa, której budowę zapowiedział szef rządu, zostanie stworzona w ramach programu Europejski Wał. Ma ona docelowo pokryć całą długość granicy Ukrainy z Rosją.

- Po serii konsultacji i spotkań poświęconych bardziej efektywnemu podejściu do stworzenia programu Europejski Bastion, podejmiemy dzisiaj decyzję o wprowadzeniu w życie jego nowego wariantu. - Granica państwa jest budowana i będzie budowana. Jeżeli ktoś wyrazi w tej sprawie sprzeciw, damy mu szansę wyjazdu na jej drugą stronę - powiedział Jaceniuk.

Odcinek granicy z Rosją, której nie kontrolują Ukraińcy, sięga 493 km - ujawnił z kolei szef ukraińskiej Służby Granicznej Wiktor Nazarenko, który również przemawiał na posiedzeniu rządu.

Mówił, że część przyznanych z UE pieniędzy na wzmocnienie granicy przeznaczono już na wykopanie 144 km rowów przeciwpancernych (o szerokości 4 na 2 metry). Stwierdził też, że w przyszłości granica zostanie wyposażona w nowoczesne środki rażenia.

Już w ub. roku rząd zdecydował o zapewnieniu na stworzenie zabezpieczeń na granicy z Rosją 235 mln dol. Wydatki na to zadanie nie powinny jednak zamknąć się w tej kwocie, choć ukraińscy politycy - wobec recesji, jaka dotknęła kraj w ciągu roku od przeprowadzenia rewolucji i obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza - zdecydowali, że będą się stale przyglądali kosztom tworzenia programu i ograniczali go w miarę możliwości.

Autor: adso//gak / Źródło: Interfax Ukraina

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości