"Język nowoczesności". Nazarbajew chce wprowadzić alfabet łaciński

Nursułtan Nazarbajew honoruje zwycięzców igrzysk olimpijskich
Nursułtan Nazarbajew honoruje zwycięzców igrzysk olimpijskich
Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu
Nazarbajew chce modernizować kraj, wprowadzając alfabet łaciński. Nagranie archiwalne: konwój prezydenta na ulicach Astany Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew nakreślił plan przejścia z cyrylicy na alfabet łaciński w ramach modernizacji kraju. Zapowiedział ponadto, że do końca 2017 roku rząd opracuje nowy alfabet, w którym będzie zapisywany język kazachski.

"Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i zasięgnięciu opinii ekspertów do końca 2017 roku powinien być opracowany nowy obowiązujący jednolity standard alfabetu kazachskiego" - napisał Nursułtan Nazarbajew w artykule opublikowanym w środę na łamach gazety "Jegemen Kazachstan".

"W 2018 roku rozpoczniemy szkolenie specjalistów, którzy będą uczyć nowego alfabetu i wydamy podręczniki dla szkół średnich. Dwa najbliższe lata poświęcimy na przeprowadzenie prac organizacyjnych i metodycznych" - dodał 76-letni przywódca poradzieckiej republiki środkowoazjatyckiej.

"Język nowoczesności"

Prezydent Kazachstanu podkreślił w publikacji, że wprowadzenie alfabetu łacińskiego oznacza również potrzebę jakościowej transformacji w sferze świadomości społecznej i modernizacji ideologii Kazachów. Nazarbajew zauważył, że alfabet łaciński jest używany przez większość krajów na świecie. Zaznaczył, że alfabet ten jest językiem "nowoczesności, technologii, edukacji i nauki".

Prezydent zapewnił, że początkowo równolegle z łaciną nadal używana będzie cyrylica.

Prezydent Kazachstanu podnosi kwestię przejścia na alfabet łaciński nie po raz pierwszy. Temat ten był podejmowany również już w latach 2006-2007 czy w 2012 roku w ramach programu długoterminowego rozwoju "Kazachstan – 2050". W przeszłości Nazarbajew zapowiadał, że przejście na alfabet łaciński w zapisie języka kazachskiego, który należy do grupy języków tureckich, nastąpi do 2025 roku. Eksperci w Astanie szacują, że zmiany mogą potrwać co najmniej piętnaście lat.

Kazachowie od połowy XIX wieku posługiwali się alfabetem arabskim, po rewolucji październikowej — łacińskim, a od roku 1938 — cyrylicą. Język kazachski, podobnie jak rosyjski, jest językiem urzędowym w kraju, ale drugim pod względem popularności.

W Kazachstanie jest największa z pięciu republik środkowoazjatyckich diaspora rosyjska.

Rezygnacja z cyrylicy

W latach 90. ubiegłego wieku z zapisu cyrylicą zrezygnowało kilka byłych republik ZSRR (Mołdawia, Uzbekistan, Azerbejdżan i Turkmenia).

Zdaniem znanego rosyjskiego lingwisty Maksima Krongauza władze Kazachstanu chcą rezygnować z cyrylicy głównie z powodów politycznych. – To kwestia wyboru politycznego kraju i zbliżenia się z tą czy inną cywilizacją. W tym przypadku wybór alfabetu łacińskiego oznacza zbliżenie z językiem tureckim – powiedział Krongauz, cytowany przez portal rosyjskiej telewizji REN.

Nazarbajew rządzi Kazachstanem od 1989 roku. Objął władzę jako szef partii komunistycznej z nominacji Kremla. W 1991 roku stanął na czele niepodległego Kazachstanu jako prezydent.

Autor: tas/sk / Źródło: PAP, akorda.kz, ren.tv

Źródło zdjęcia głównego: akorda.kz