Premier Czech spotkał się z Morawieckim. "Temat migracji poruszamy otwarcie, nawet jeśli nasze strategie nieco się różnią"

Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala spotkali się w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala spotkali się w Katowicach
TVN24
Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala spotkali się w Katowicach TVN24

Temat migracji poruszamy otwarcie, nawet jeśli nasze strategie nieco się różnią - powiedział premier Czech Petr Fiala, który spotkał się w czwartek w Katowicach z premierem Mateuszem Morawieckim w ramach polsko-czeskich konsultacji. Jednocześnie dodał, że "musimy walczyć z nielegalną migracją".

W czwartek w Katowicach pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Petra Fiali odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Na konferencji prasowej szef czeskiego rządu był pytany m.in. o stanowisko wobec nielegalnej migracji do Unii Europejskiej w kontekście polskiego krytycznego zdania w sprawie polityki Komisji Europejskiej wobec migracji.

- Nic się nie zmieniło, od zawsze mówimy, że musimy walczyć z nielegalną migracją. Jestem przekonany, że ten system, który mamy teraz, nie jest wystarczająco efektywny, gdyż kiedy spojrzymy na statystyki i jak radzi sobie Europa z migracją, świadczy to o tym, że ten system nie działa - odpowiedział premier Fiala.

Dodał, że jest przekonany, iż ten problem trzeba rozwiązywać "zanim jeszcze migranci przekroczą nasze granice, a nie w momencie, gdy trafiają na terytorium unijne, ponieważ wiąże się to wówczas z ogromem problemów".

- Czechy różnią się trochę, jeśli chodzi o podejmowane strategie, natomiast ostateczny cel jest taki sam jak w Polsce. Chcemy, żeby nastąpił pewien przełom i postęp, jeśli chodzi o pakt migracyjny - wskazał premier Czech. Jak dodał w tym kontekście wskazać należy na m.in. postępowanie azylowe na granicach, które będzie zapobiegało przemieszczaniu się nielegalnych migrantów po terytorium krajów unijnych.

Fiala: musimy stawić czoła problemowi nielegalnej migracji

Premier Fiala zaznaczył, że o tym, czy dojdzie do porozumienia w odniesieniu do polityki migracyjnej, przekonamy się w najbliższych miesiącach. - Według dostępnych informacji unijny parlament proponuje bardziej otwartą i liberalną politykę migracyjną, na którą patrzymy sceptycznie jako rząd Czech. Porozumienie, które mamy przygotowane teraz, to jest pierwszy krok, który pomoże nam zapobiegać i ograniczać nielegalną migrację - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Unijny pakt migracyjny. 10 pytań i odpowiedzi

- Razem z Polską mamy podobne stanowisko w tej sprawie, tak jak Dania czy Austria. Te kraje próbują iść jeszcze o krok dalej i zmieniać naszą perspektywę w kwestii migracji w Europie. Musimy stawić czoła problemowi nielegalnej migracji i zajmować się nim poza terytorium Unii Europejskiej - wskazał premier Czech. Zapewnił, że "są to tematy, które poruszamy otwarcie, nawet jeśli aktualne nasze strategie nieco się różnią".

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP