Tańczyła z Putinem na własnym weselu, "wyemigrowała z Austrii z powodu gróźb śmierci"

Autor:
tas//now
Źródło:
The Washington Post, Kommiersant
Karin Kneissl tańczy z Władimirem Putinem. Wideo archiwalne
Karin Kneissl tańczy z Władimirem Putinem. Wideo archiwalne Reuters
wideo 2/2
Reuters Karin Kneissl tańczy z Władimirem Putinem

Była minister spraw zagranicznych w austriackim rządzie, Karin Kneissl poinformowała redakcję "The Washington Post", że "nie udziela wywiadów" i że "wyemigrowała z Austrii z powodu gróźb śmierci". Dziennikarz dowiedział się tego, chcąc zadać byłej minister pytanie dotyczące austriackich służb i ich ewentualnych powiązań z władzami na Kremlu. O Kneissl stało się głośno między innymi po upublicznieniu nagrania z jej ślubu, na którym tańczyła z Władimirem Putinem.

Karin Kneissl odpowiedziała na pytanie dziennikarzy za pośrednictwem komunikatora internetowego - relacjonował wtorkowy "The Washington Post" przebieg kontaktów z byłą austriacką minister spraw zagranicznych. Kneissl napisała w odpowiedzi dziennikarzom, że "nie udziela wywiadów" i że "wyemigrowała z Austrii z powodu gróźb śmierci". Dodała, że nie zna osoby, o którą ją zapytano.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dziennikarze waszyngtońskiego dziennika pytali Karin Kneissl o Egisto Otta mającego nadzorować pracę tajnych agentów w austriackiej służbie bezpieczeństwa wewnętrznego. Były oficer wywiadu jest podejrzewany o sprzedawanie tajemnic państwowych Rosji, a także o dostarczanie stronie rosyjskiej informacji o rzekomych wrogach Kremla przebywających na Zachodzie.

"Europejscy urzędnicy do spraw bezpieczeństwa i dokumenty śledcze sugerują, że Ott, wraz z innymi oficerami austriackiego wywiadu, opracowywał plan reorganizacji służby bezpieczeństwa w nowy wydział w Ministerstwie Spraw Zagranicznych" - podał "The Washington Post". Na czele resortu stała wówczas Karin Kneissl.

Taniec z Putinem na ślubie

Kneissl była szefową austriackiej dyplomacji w latach 2017-2019, objęła ten urząd z rekomendacji Wolnościowej Partii Austrii, która, jak pisał wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant", współpracowała z rządzącą Jedną Rosją.

W 2018 roku Karin Kneissl zaprosiła na własne wesele prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak tłumaczyła wówczas dziennikarzom, "spontanicznie zaprosiła na przyjęcie swoich kolegów z rządu i przebywającego wówczas w kraju Putina, a ślub zaplanowano jako imprezę prywatną". Tańczyła także z prezydentem Rosji walca, a nagranie to zostało rozpowszechnione przez światowe media.

Taniec Karin Kneissl z Władimirem Putinem Reuters Archiwum

W 2020 roku Kneisl dołączyła do rady dyrektorów rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. W maju tego roku rosyjskie media poinformowały, że austriacka polityk odeszła z tej największej w Rosji firmy naftowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: The Washington Post, Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archiwum

Pozostałe wiadomości