Dzisiaj w Europie coraz trudniej odróżnić prawdę od błędów i kłamstw - powiedział na otwarciu posiedzenia Rady Episkopatów Europy watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.
Podczas inauguracji obrad kongresu europejskich konferencji episkopatu kardynał Bertone oświadczył: "Obok zdrowej laickości obecny jest też nietolerancyjny laicyzm".
Kryzys gospodarczy ukazuje wyraźnie, że nie do obrony jest rynek, który totalnie odnosi się tylko sam do siebie. kardynał Tarcisio Bertone
"Zasada niedyskryminowania często jest naruszana" po to, by - jak stwierdził - "wykluczyć obecność pojedynczych duchownych" i "przeciwko małżeństwu między mężczyzną a kobietą, przeciwko obronie życia od poczęcia do śmierci".
"Kryzys gospodarczy ukazuje wyraźnie, że nie do obrony jest rynek, który totalnie odnosi się tylko sam do siebie" - ocenił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem sytuacja ta "rodzi pytania dotyczące odpowiedzialności i etyki procesów finansowych".
Kryzys rodzi fundamentalne pytania
Zdaniem kardynała Bertone obecny kryzys i jego konsekwencje stawiają "fundamentalne pytanie o przeznaczenie, godność i powołanie duchowe osoby".
"Kościół chce pozytywnie podjąć to wyzwanie, oferując społeczeństwu nowe drogi dialogu" - dodał watykański sekretarz stanu.
Do grona prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) należy od września przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.
W piątek prezydium Rady przyjmie na audiencji papież Benedykt XVI.
Źródło: PAP