Nie będzie ukamienowania za seks pozamałżeński. Proces od nowa

Malediwy to nie tylko rajskie plażeWikipedia (CC BY SA 3.0) | Shahee Ilyas

Malediwski Sąd Najwyższy skasował karę śmierci przez ukamienowanie, wymierzoną przez lokalny sąd kobiecie, która przyznała się do cudzołóstwa. Skazana przebywała w areszcie tak długo, że urodziła tam dziecko. Teraz będzie sądzona jeszcze raz. Najczęstszą karą w sprawach tego rodzaju na Malediwach jest chłosta.

Małe wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim najczęściej kojarzy się z wakacjami i rajskimi plażami, ale obowiązuje tam dość restrykcyjne prawo szariatu, oparte o Koran. Co więcej, według konstytucji nie można być obywatelem Malediwów, nie będąc muzułmaninem.

Ukamienowanie zamiast chłosty

Z uwagi na takie prawo i światopogląd, cudzołóstwo jest traktowane bardzo poważnie. Zazwyczaj oznacza ono karę chłosty, jednak w niedzielę lokalny sąd na jednej z wysp Malediwów skazał kobietę na karę śmierci poprzez ukamienowanie. Przyznała się podczas procesu do zarzucanego jej czynu seksu pozamałżeńskiego. Sam proces był bardzo szybki, jednak kobieta wcześniej długo przebywała w areszcie, gdzie urodziła swoje piąte dziecko.

Wyrok wywołał konsternację nawet wśród malediwskich władz, bowiem kodeks karny formalnie nie przewiduje tak surowej kary za cudzołóstwo. Lokalny sąd miał jednak wydać taki wyrok opierając się na własnej interpretacji nauk islamu. Wobec zaskakującej surowości decyzji sędziów, zaskarżyła ją do Sądu Najwyższego sama Prokuratura Generalna. Wyrok został skasowany zaledwie dzień po jego wydaniu. Stwierdzono „poważne uchybienia formalne”. Nie jest jeszcze jasne, czego może się teraz spodziewać kobieta. Prawdopodobnie powtórzenia procesu.

Władze Malediwów znajdują się pod dużą presją międzynarodową i grup broniących praw człowieka, właśnie ze względu na takie traktowanie kobiet. W 2013 głośnym echem na świecie odbiła się sprawa 15-letniej dziewczyny, która została skazana na sto batów za seks przedmałżeński, choć według obrony to nie był seks, ale seria gwałtów, których dopuścił się ojczym.

Ostatecznie wyrok został skasowany przez Sąd Najwyższy. W przypadku Malediwów opinia międzynarodowa ma duże znaczenie, bowiem kraj żyje z tysięcy bogatych turystów przybywających odpoczywać na jego plażach.

Autor: mk/ja / Źródło: BBC News, maledivesindependent.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Shahee Ilyas