Kara śmierci dla generała. Wojskowi na celowniku chińskiej partii


Chiński były generał Gu Junshan został skazany na karę śmierci w zawieszeniu za korupcję, której dopuścił się jako wiceszef podległego Centralnej Komisji Wojskowej Generalnego Departamentu Logistyki - podało chińskie ministerstwo obrony. To kolejny wysokiej rangi wojskowy skazany w Chinach za korupcję i nadużycia.

Zapadające wyroki mają związek z forsowaną przez prezydenta Chin Xi Jinpinga kampanią walki z nadużyciami gospodarczymi w siłach zbrojnych.

Kara śmierci jak dożywocie

Jak podał na swej stronie internetowej resort obrony, sąd uznał 58-letniego Gu Junshana za winnego między innymi łapownictwa, nadużycia uprawnień służbowych i sprzeniewierzenia funduszy publicznych. Wykonanie wyroku zawieszono na dwa lata, co oznacza, że po tym czasie w razie dobrego zachowania skazanego jego kara zostanie zamieniona na dożywotnie pozbawienie wolności.

Gu aresztowano w 2014 roku pod zarzutem rozległej działalności korupcyjnej. "Wojskowy sąd ustalił, że kwota przyjętych przez Gu łapówek była olbrzymia, ich szkodliwe następstwa szczególnie ciężkie, wartość sprzeniewierzonych funduszy publicznych niezmierna, a okoliczności nadużywania przez niego uprawnień służbowych szczególnie poważne" - głosi oddzielne oświadczenie anonimowego przedstawiciela sądu.

"Nadużycia" w chińskiej armii

Dodał on, że rozprawa odbywała się przy drzwiach zamkniętych ze względu na ochronę "tajemnic wojskowych".

Sprawa Gu była powiązana z dochodzeniem przeciwko zmarłemu w marcu bieżącego roku byłemu wiceprzewodniczącemu Centralnej Komisji Wojskowej Xu Caihou, który według władz przyznał się do brania "znacznych" łapówek w zamian za pomoc w awansowaniu.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości