Dziś po godzinie 11 czasu polskiego kapsuła Dragon Grace z astronautami misji Ax-4, w tym Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim po 22-godzinnym locie wejdzie w ziemską atmosferę, a następnie zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Na jej pokładzie są także: Peggy Whitson (USA), Tibor Kapu (Węgry) i Shubhanshu Shukla (Indie).
PROGRAM SPECJALNY OD GODZINY 9 W TVN24 I TVN24+
W poniedziałek o godzinie 13:15 statek Dragon odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS
Lądowanie kapsuły Dragon
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opisała, że już z wyłączonymi silnikami Dragon wejdzie w atmosferę, rozgrzewając się do temperatury około 1600 stopni Celsjusza. Tuż przed tą fazą kapsuła obróci się tak, aby osłona termiczna chroniąca statek była skierowana w stronę planety.
Po przejściu przez wyższe warstwy atmosfery nastąpi rozłożenie dwóch małych spadochronów stabilizujących (na wysokości około 5,7 kilometra nad Ziemią) i czterech głównych (około dwóch kilometrów na Ziemią).
Kapsułę wyłowi z oceanu statek należący - podobnie jak Dragon - do firmy SpaceX. Z jego pokładu śmigłowiec przetransportuje członków misji Ax-4 do Houston (Teksas, USA), a stamtąd samolot zabierze Uznańskiego-Wiśniewskiego do Europy.
Co wiemy o polskim astronaucie
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), drugim - po Mirosławie Hermaszewskim - Polakiem w kosmosie i pierwszym obywatelem naszego kraju, który postawił stopę na pokładzie ISS.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Misja Ax-4, której jest uczestnikiem, rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później 26 czerwca kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów na pokładzie zadokowała do ISS.
Na stacji, w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych.
Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce - spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie oraz były transmitowane w internecie. POLSA poinformowała, że priorytetowe cele misji IGNIS zostały wykonane w 100 procentach.
Autorka/Autor: asty/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA