Kanonada na donieckim froncie. Kijów: Rosja dąży do zerwania mińskiego rozejmu


W ciągu minionej doby na wschodzie Ukrainy doszło do jednego z najbardziej intensywnych ostrzałów sił rządowych, dokonanych przez prorosyjskich separatystów od podpisania w lutym mińskich porozumień o zawieszeniu broni. Zginęło ośmiu żołnierzy.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy oskarżyła w środę Rosję, że dąży ona do całkowitego złamania ustaleń z Mińska, i oświadczyła, że działania na linii frontu świadczą o przygotowaniach do otwartego ataku na pozycje ukraińskie.

Osiem ofiar

RBNiO poinformowała, że od wtorku na wschodzie zginęło ośmiu, a rannych zostało 16 żołnierzy ukraińskich. Separatyści użyli przeciwko siłom rządowym zakazanych mińskimi porozumieniami systemów artyleryjskich kalibru 152 mm, które już dawno powinny być wycofane poza linię walk.

Wraz ze wzrostem napięcia na umownych granicach z separatystycznymi "republikami" - doniecką i ługańską, ukraińskie służby odnotowują aktywizację grup dywersyjno-wywiadowczych przeciwnika na obszarach będących pod kontrolą Kijowa. "Ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej, sianie paniki i podburzanie obywateli do prowokacyjnych działań, takich jak próby blokowania tras przed oddziałami Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych" - głosi komunikat RBNiO.

Poważne zaostrzenie

O poważnym zaostrzeniu sytuacji w Donbasie mówił także w środę Andrij Łysenko, rzecznik prowadzonej przeciwko separatystom operacji zbrojnej. Przeciwnik coraz częściej wykorzystuje ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi - oświadczył rzecznik na konferencji prasowej.

80 proc. ataków na ukraińskie siły rządowe miało miejsce w obwodzie donieckim. - Cztery rejony największego napięcia to Switłodarsk, północne przedmieścia Gorłówki, wieś Nowhorodske i zachodnie przedmieścia Doniecka. Przeciwnik aktywnie używa tam artylerii i czołgów - powiedział Łysenko. W okolicach Mariupola było stosunkowo spokojnie, choć i tam dochodziło do ostrzałów.

W obwodzie ługańskim oddziały separatystów ostrzelały Stanicę Ługańską, Szczastie, Triochizbenkę, Krymskie i Zołote.

"Jesteśmy dobrze przygotowani"

Kilka dni wcześniej, w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow zapewnił, że mimo nasilenia działań wspieranych przez Moskwę bojowników siły rządowe są dobrze przygotowane, by stawić im opór.

- Obecność naszych wojsk w bezpośredniej bliskości Doniecka wywołuje niepokój Rosji, która rozumie, że Donieckowi cały czas grozi okrążenie. W tym samym czasie nasza linia obrony jest silna i próba rozpoznania bojem, przeprowadzona (w czerwcu) w Marjince, gdy przeciwnik chciał zajść nasze oddziały od tyłu pokazała, że jesteśmy gotowi do szybkiej i efektywnej odpowiedzi na jakiekolwiek zagrożenie - powiedział Turczynow.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP