Kanadyjczycy dołączą do Amerykanów w Polsce


Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił w piątek premier Kanady Stephen Harper.

- Nieustanna wojskowa agresja ze strony reżimu (rosyjskiego prezydenta Władimira) Putina oraz trwająca nielegalna okupacja Krymu i innych części Ukrainy zagrażają stabilności i bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział Harper.

Wspólne ćwiczenia NATO

Ćwiczenia NATO odbędą się w Świdwinie (Zachodniopomorskie) w dniach 5-9 maja. Będą w nich uczestniczyć żołnierze z Kanady, Polski i USA, pod amerykańskim dowództwem.

Jak poinformowało biuro Harpera, kanadyjscy żołnierze przeprowadzą szkolenie w skokach spadochronowych, operacjach powietrznych i piechoty.

W bieżącym tygodniu z Kanady do bazy w Rumunii wyruszyło sześć kanadyjskich myśliwców CF-18 Hornet; mogą zostać wykorzystane m.in. do wzmocnienia patroli u granic Ukrainy.

Do baz w Polsce i krajach bałtyckich przybyły w ostatnich dniach 150-osobowe pododdziały sił amerykańskich w ramach zobowiązania USA do ochrony sojuszników z NATO. W Polsce amerykański kontyngent stacjonuje w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Siły USA zostały rozmieszczone ponadto w bazach Adażi na Łotwie, w Szawlach na Litwie oraz w Amari w Estonii.

Przesunięcie amerykańskich sił na teren Polski i trzech państw bałtyckich nastąpiło w ramach reakcji Waszyngtonu na wydarzenia na Ukrainie i wzrost napięcia między Moskwą a Kijowem.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Drawsku

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości