"Powinienem móc zobaczyć twoją twarz". Nowe prawo utrudni życie muzułmankom


Parlament kanadyjskiej prowincji Quebec przyjął w środę ustawę o neutralności religijnej. Urzędnicy, lekarze i nauczyciele nie będą mogli w czasie pełnienia swych funkcji zasłaniać twarzy, tak jak ich klienci, pacjenci czy uczniowie.

W ustawie, nad którą pracowano dwa lata, zapisano, że "pracownik instytucji publicznej musi zachowywać religijną neutralność podczas wykonywania swych obowiązków". Musi on czuwać nad tym, by nie faworyzować kogokolwiek z powodu przynależności do wspólnoty wyznaniowej.

Według nowych przepisów lekarz w szpitalu, nauczyciel i urzędnicy w czasie pełnienia obowiązków służbowych czy pasażerowie transportu publicznego w Quebecu nie będą mogli zasłaniać twarzy, gdy ustawa wejdzie w życie. Stanie się to po jej podpisaniu przez przedstawiciela monarchii brytyjskiej w prowincji J. Michela Doyona. Ustawa przewiduje możliwość uzasadnionych wyjątków rozważanych w konkretnej sytuacji.

"Powinienem móc zobaczyć twoją twarz"

W ustawie nie padają słowa "nikab" ani "burka", niemniej środowiska muzułmańskie i komentatorzy podkreślają, że nowe prawo utrudni życie przede wszystkim najbardziej konserwatywnym muzułmankom, które zasłaniają twarz. Ustawodawcy zastrzegli jednak, że nowe prawo nie dotyczy symboli religijnych będących częścią dziedzictwa kulturowego Quebecu.

Zgromadzenie Narodowe Quebecu, jednoizbowy parlament prowincji, większością głosów 66 do 51 uchwaliło ustawę, o której szef władz regionu Philippe Couillard powiedział w środę: - Żyjemy w wolnym i demokratycznym społeczeństwie. (...) Powinienem móc zobaczyć twoją twarz, a ty powinieneś widzieć moją twarz.

Niekonstytucyjne prawo?

Rząd w Quebecu tworzą liberałowie. Jak podała agencja Canadian Press, minister sprawiedliwości tej prowincji Stephanie Vallee wyjaśniała dziennikarzom, że obowiązek odsłaniania twarzy dotyczyć będzie czasu, w którym świadczona jest usługa publiczna.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że rząd federalny nie włącza się w rozwiązania prawne przyjmowane przez prowincje. Są już jednak pierwsze komentarze opozycyjnej socjaldemokratycznej Nowej Partii Demokratycznej (NDP), że rozwiązanie z Quebecu może być niekonstytucyjne.

Poprzednio rządzący w tej prowincji separatyści z Partii Quebecois planowali uchwalenie znacznie ostrzejszego prawa o laickości, zakazującego także funkcjonariuszom publicznym noszenia widocznych symboli religijnych, jednak zamiary te nie zostały zrealizowane.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości